
Народився Федір Олексійович 14 жовтня 1948 року в селі Іванівка, що на Білоцерківщині. Його дитинство промайнуло в багатодітній родині, зігрітої душевним теплом батьків, а юність, за словами самого Федора Олексійовича, «брунькувалася в краї пшеничних полів, де птах життя перевіював своїми крильми степові вітри. Від батьків та сестер навчився чути й розуміти пісню, а від старших братів – малювати, виконувати нехитрі роботи з декоративно-ужиткового мистецтва, любов до якого триває й досі».
По закінченні школи він вступив на навчання до Білоцерківського сільськогосподарського технікуму, який закінчив у 1967 році. Як і всі одногрупники, хлопець ще до випускного вечора вже тримав на руках повістку до армії.
Служба у війську не тільки додала життєвого досвіду, але й збагатила його внутрішній світ. Там долучився до художнього слова. А після знайомства з курсантами-практикантами Львівського вищого військово-політичного училища, за їхньою порадою, вступив и на факультет культури до вже згаданого навчального закладу.
Вже будучи офіцером, Федір Олексійович вступив на факультет журналістики (тоді – школа військових кореспондентів) при редакції газети Білоруського військового округу. Відтоді його серце назавжди зріднилося зі Словом, а вимогливість та працелюбність знайшли своє втілення у статтях, репортажах, замальовках про армійське життя та побут сімей військовослужбовців.
По закінченні у 1994 р. служби у війську Ф.Чужа працює кореспондентом газети Кременчуцької міської ради «Вісник Кременчука», потім її відповідальним секретарем, а з квітня 1997 р. – головним редактором. У квітні 2005 р. створює, а потім і очолює редакційний колектив нової газети «Кременчуцька Панорама».
За час роботи у згаданих виданнях набув авторитету не тільки серед колег по перу, але й визнання у творчих спілках. У 1997 р. його обрано головою Кременчуцької міської організації НСЖУ, певний час очолював Кременчуцьку спілку літераторів «Славутич». Він є членом Асоціації українських письменників соціально-художньої літератури, а також багаторазовим лауреатом літературних премій, дві з яких – міжнародні: імені Володимира Винниченка та «Місто поезій». Лауреат 19-го національного конкурсу «Українська мова - мова єднання». А в галузі журналістики Федору Чужі за високий професіоналізм було вручено «Золоту медаль української журналістики».
Федір Олексійович давній і щирий друг бібліотеки. Ми вітаємо його з ювілеєм і бажаємо творчого неспокою, радості від кожного прожитого дня, гордості від здійсненого, втілення задуманого.
Пропонуємо познайомитися з творчістю Ф.О. Чужі у бібліотеках міста:
1. Федір Чужа: Український письменник і журналіст[Електронний ресурс] //ЧТИВО: електронна бібліотека. – [веб-сайт]. – Режим доступу: https://chtyvo.org.ua/authors/Chuzha_Fedir/bio/. – Дата звернення: 6.10.2023 р.
2. Чужа Ф.О. Життєтрощі : роман / Федір Чужа. - Кременчук : Щербатих О.В., 2016. - 313 с.
3. Чужа Ф. О. Із племені небайдужих / Федір Чужа. - Кременчук : NOVABOOK, 2023. - 298 c.
4. Чужа Ф.О. Кременчук мистецький : художній альбом / Федір Чужа. - Кременчук : О.В. Щербатих, 2021. - 258 с.
5. Чужа Ф.О. Луна і відлуння. - Кременчук : ФОП Жуков, 2011. - 114 с.
6. Чужа Ф.О. Малювання словом : рецензії, відгуки, оповідання / Федір Чужа. - Кременчук : ПП Щербатих О.В., 2020. - 394 с.
7. Чужа Ф.О. На вітрилах слова : рецензії, відгуки, оповідання / Федір Чужа. - Кременчук : ПП Щербатих О.В., 2017. - 294 с.
8. Чужа Ф. О. Незагойні рани : повість / Федір Чужа. - Кременчук : NOVABOOK, 2022. - 165 c.
9. Чужа Ф.О. Одщібнюки : публіцистично-документальний твір / Федір Чужа. - Кременчук : Щербатих О.В., 2014. - 72 с.
10. Чужа Ф. О. Перерване танго : повість / Федір Чужа. - Кременчук : ПП Щербатих О. В., 2022. - 261 с.
11. Чужа Ф.О. Слово про Слово : рецензії, відгуки, статті / Федір Чужа. - Кременчук : ПП Щербатих О.В., 2017. - 93 с.
12. Чужа Ф.О. У лабіринтах життя : [проза] / Федір Чужа. - Кременчук : ПП Щербатих О.В., 2019. - 333 с.
13. Чужа Ф.О. Янківці : художньо-документальна повість / Федір Чужа. - Кременчук : ПП Щербатих О.В., 2014. - 384 с.