
Народився Валентин Гаврилович Литвиненко 28 липня 1908 року в Кременчуці в сім’ї ремісника. Дитинство художника пройшло на Полтавщині, в мальовничому селі Дейманівка, куди переїхала його родина.
У 1924 році Валентин Гаврилович потрапив до Криму, де його помітив і взяв до себе в науку знаменитий художник Микола Семенович Самокиш. В художній студії Самокиша, яка знаходилася у Сімферополі, Валентин навчався у 1929-1930 рр. Самокиш учив майбутнього художника малювати з натури, цінувати в мистецтві простоту і бачити в ній джерело прекрасного. Після студії Валентин Гаврилович навчався на робітфаку при Харківському художньому інституті. У 1934 році переїздить до Києва, де навчається у київській студії відомого художника Івана Селезньова(1934-1935).
Потім була служба в армії та робота в газеті «Комсомолець України». У передвоєнний час молодий художник працює у видавництвах «Мистецтво», «Дитвидав». 1941 року він отримав запрошення від редакції сатиричного журналу «Перець» і з того часу Литвиненко – постійний співробітник видання. Тоді яскраво проявився його самобутній талант сатирика і гумориста.
В роки Другої світової війни працював в армійських газетах та видавництвах Києва, Харкова, Москви в напрямках політичної сатири. Саме сатира принесла Литвиненкові і перші успіхи, і перше визнання. Твори Литвиненка періоду війни життєві, патріотичні, пристрасні та правдиві («Україна вільна!» (1944), «Піднімаються в небо пілоти» (1945), «Переможцю Слава!» (1945).
Наприкінці 1945 року В.Г.Литвиненко виконав роботи «Люблю і пишаюсь!» та «Лист». З них починається інший художник Литвиненко – лірик.
Він вдається до пошуків художніх засобів відтворення лірики так само самовіддано, як і до створення сатири. У художника зовсім небагато ліричних аркушів, та кожен із них – як віха в його власній художницькій долі та в історії української графіки. Такі як «Золота осінь», «Залишився», «Мисливська лірика», «Весняна тиша».
Творчість Литвиненка багатогранна. Його цікавили різні мистецькі напрямки. Він є автором не тільки політичних плакатів, листівок, сатиричних малюнків, краєвидів у реалістичному стилі, але й визнаним майстром книжкової ілюстрації. Численною є Шевченкіана Литвиненка.
Закоханість у добрий, веселий світ казки наповнювала усе життя художника Валентина Гавриловича Литвиненка. Ілюструючи народні казки, байки Л.Глібова, казки І.Франка й Лесі Українки, мисливські усмішки улюбленого Остапа Вишні, й самому захотілося не тільки пензлем, а й художнім словом змалювати птахів та звірят. І відомий художник взяв письменницьке перо й до кінця свого життя не випускав його з рук, створюючи власні казки та оповідання про синичок, білочок, шпачків, їжачків. Веселий вигадник і казкар, він часто був свідком цікавих випадків з життя тварин та пташок і розповів про них у своїх творах: "Про маленьких друзів", "Як гуртом корову рятували", "Повітряна тривога", "Золоте яєчко", "Казки та оповідання".
Валентин Гаврилович Литвиненко залишив велику творчу спадщину. Графічні твори представлені в Національному художньому музеї, та численних приватних колекціях. Роботи Валентина Гавриловича Литвиненка прикрашають і художню колекцію Кременчуцького краєзнавчого музею.
У 1978 році художник завітав до Кременчука зі своєю персональною виставкою, присвяченою 70-річчю від дня народження. Професійні роботи, відкриття виставки, спілкування з майстром було справжнім художнім святом для кременчужан.
Помер художник у 1979 році, та його творчість продовжує жити у світовій скарбниці мистецтва.
Література, присвячена життю та творчості В.Г.Литвиненко
1. Валентин Гаврилович Литвиненко. Графіка. Живопис. Скульптура. - Київ: Мистецтво, 1972. - 51 c.
2. Графік, живописець і письменник В.Г. Литвиненко (1908-1979) // Календар знаменних і пам'ятних дат. - 2008. - № 3. - С. 92
3. Полтавіка. Полтавська енциклопедія : [у 12 т.] Т.9 : Образотворче і декоративне мистецтво, кн.1 : А-Л. - Полтава : АСМІ, 2015. - 759 с.
4. Ротач П.П. Полтавська Шевченкіана: Спроба обласної (крайової) Шевченківської енциклопедії: у 2-х кн. Кн. 2: Л-Я. – 530 с.
5. Ханко В. Литвиненко Валентин Гаврилович // Ханко В. Словник мистцiв Полтавщини. - Полтава: ВАТ "Видавництво "Полтава". - 2002. - С.112
6. Цельтнер В. Валентин Литвиненко. - М. : Советский художник, 1971. - 142 с.
7. Юшко. В Чарiвне перо графiка з Кременчука // Вiсник Кременчука. - 1998. -28 серпня. - С.10