
Завдяки М. Старицькому Софія ввійшла до кола Старої Громади, де були Михайло Драгоманов, Іван Нечуй-Левицький, Микола Лисенко, Олена Пчілка. Був там і викладач грецької мови гімназії Олександр Русов у вишиванці та сивій шапці. Михайло Драгоманов, побачивши закоханість молодих людей, посватав Софію за свого друга. У 1874 році в Санкт-Петербурзі Софія Ліндфорс і Олександр Русов обвінчалися. За батька на весіллі був Микола Лисенко, який подарував нареченій рапсодію "Золоті ключі".
У цей час громадівці викупили у братів Тараса Шевченка права на публікацію "Кобзаря". Це дало змогу Русовим жити у Празі, працюючи над виданням двотомного "Кобзаря", а потім нелегально переправити книгу в Україну.
У Празі Софія Русова народила, а через три місяці поховала свою першу дочку Людмилу. Через півтора роки у них знайшовся син Михайло, потім дочка Любка. Родині Русових доводилося часто переїжджати, жити в селах. Софія шкодувала за консерваторією, але закінчила курси повитух: лікувала селян травами, приймала пологи. Молода сім'я за власні кошти придбала міні-друкарню та видавала українські книжки-метелики. Вона була вчителькою в школах Санкт-Петербурга й на вечірніх курсах для юнаків, які вже закінчили початкову школу; в рідній Олешні, Чернігові, Херсрні, Полтаві – вихователькою у приватних дитячих садках, які сама організовувала. У Чернігові Софія Русова заснувала першу громадську бібліотеку. Викладала музику в Київському кадетському корпусі, французьку мову в київських Комерційній школі й Комерційному інституті; курс дошкільного виховання в Київському Фребелівському жіночому інституті.
Родині часто влаштовували обшуки, пані Софію п'ять разів арештовували, довелося побувати їй і в Лук'янівській в'язниці.Сорокарічною вона у в'язниці народила сина Юрія, його хрестив тюремний лікар.
У 1908 р. напередодні захисту докторської дисертації Софією Федорівною сталося непоправне: помер її син Михайло, відомий вчений-етнограф та археолог. За ніч вона геть посивіла, але пішла на захистсвоєї роботи.
Наступного року Софія Русова видала "Український буквар", а в 1910 році редагувала перший український педагогічний журнал "Світло". У цей же час Софія Русова викладала в Комерційному інституті, читала курс дошкільного виховання у Фребелівському інституті, брала участь у всесвітньому з'їзді представників преси у Брюсселі.
У 1915 р. вона овдовіла. Події Лютневої революції 1917 року Софія Русова зустріла в Києві. Від просвітницьких організацій її обрали до Центральної Ради, де вона очолила Департамент дошкільної і позашкільної освіти Генерального секретарства (Міністерства) освіти, проводила дерусифікацію шкіл, готувала українські підручники. На початку 1919 року Софія Русова разом з українським урядом була евакуйована до Кам'янця-Подільського. У цей час вона плідно працювала в Червоному Хресті, рятуючи життя багатьох українських вояків, які перебували у полоні.
Радянська влада почала переслідувати Софію Федорівну за її проукраїнські погляди, тому вона мала разом з 13-річною онукою Олею рятуватися. Лише з третьої спроби їм вдалося нелегально перейти кордон. У 66 років Софія Русова стала засновницею та професором педагогічного інституту ім. Драгоманова у Празі. У 78 років вона видала більше десяти підручників: "Теорія й практика дошкільного виховання", "Географія. Європа. Позаєвропейські країни". Останні 18 років життя Софії Русової на чужині сповнені тугою за Батьківщиною, пекучою самотою й постійними пошуками засобів для існування. Немолода жінка у стоптаних черевиках, у панчохах із дірками, немилосердно багато курила, безнадія не раз породжувала думки про самогубство. 5 лютого 1940 р. 84-річна Софія Федорівна у Празі померла, де й похована на Ольшанському кладовищі.
Список літератури:
1. Видатні жінки української педагогіки. Русова Софія Федорівна (1856-1940) // Шкільна бібліотека. – 2004. - № 4. – С. 4.
2. Гонюкова Л. Спогади Софії Русової // Український історичний журнал. – 1999. - № 5. – С. 133,139.
3. Доркену А. Перший в Україні біобібліографічний покажчик про Софію Русову // Рідна школа. – 2011. - № 3. – С. 77.
4. Євдокименко І. Публіцистична і педагогічна майстерність Софії Русової // Вісник книжкової палати. – 2014. - № 8. – С. 24.
5. Єресько О. Софія Русова та журнал «ДВ»: [ До 155-річчя від дня народження Софії Русової ]//Дошкільне виховання. – 2011. - № 2. – С.2.
6. Живодьор В. Видатні українські педагоги ХХ століття // Шкільна бібліотека. – 2003. - № 7. - С.59.
7. Зайченко І. Вивчення педагогічної спадщини Софії Русової в період розбудови нової системиосвіти // Українознавство. – 2009. - № 3. – С. 333.
8. Корж Н. Центр педагогічної спадщини Софії Русової // Вивчаємо українську мову та літературу.2011. - № 7. – С. 2.
9. Кучинський М. Педагог і вчений // Історичний календар. – 2001. – Київ. – С. 115.
10. Лобач О. Софія Русова проемоційне виховання та розвиток дитини // Збірник наукових праць Полтавського держ. педагог. універ-ту ім. В.Г. Короленка. Вип. 3. – Полтава, 1999. – С. 93.
11. Любар О.О. Iсторiя української педагогiки: Навчальний посiбник для пед.вузiв. - К., 1999. - 356 с.
12. Малиновська Н.В. Концепція мовної освіти і мовленнєвого розвитку дітей у педагогічній спадщині Софії Русової // Український історичний журнал. – 1999. - № 1. - С. 129
13. Мацібора Н.Г. Видатний педагог, державний діяч, просвітитель - Софія Русова // Шкільна бібліотека плюс. - 2016. - № 7/8. - С. 13
14. Полум’яна патріотка: С.Ф. Русова, етнограф, мистецтвознавець, історик, письменник,громадський діяч // Календар знаменних і пам’ятних дат. – 2016. - № 1. – С. 69.
15. Проскура О.В. Софiя Русова-вчений, педагог,громадський дiяч// Педагогiка i психологiя . - 1996.- N1. - С.171
16. Січкар А. Софія Русова і Ксенія Маєвська: ідеї діяльнісного підходу до морального виховання//Дошкільне виховання. – 2012. - № 12. – С. 10.
17. Софія Русова. Мемуари. - Полтава: [ТОВ "РІК"], 2018. - 308 с.
18. Хроніка-2000:Український культурологічний альманах. - Київ: Фонд сприяння розвитку мистецтв, 2007. - 775 с.