
Надія Гуменюк народилася 2 січня 1950 року в селі Онацьківці Полонського району Хмельницької області. Закінчила з відзнакою шкільний відділ Хмельницького педагогічного училища та факультет журналістики Львівського державного університету імені Івана Франка.
Журналістську діяльність розпочала 1973 року у редакціях Каланчацької та Луцької районних газет. Працювала кореспондентом Рівненського обласного радіо, завідувачкою відділу Луцької районної газети, редактором радіогазети Луцького шовкового комбінату, заступником головного редактора луцької міської газети «Народна трибуна». З 1996 року — редактор відділу культури Волинської обласної газети «Віче». З 1989 року очолювала один з найбільших у Луцьку осередок Товариства української мови, на початку дев’яностих років була головою луцької міської «Просвіти», працювала в обласних організаціях Українського фонду культури, Союзу українок, в обласній комісії з питань утвердження української мови, пізніше очолювала Волинську обласну організацію Всеукраїнського товариства «Просвіта».
З 1977 р. Надія Гуменюк є членом Національної спілки журналістів України, з 1995 року є членом Національної спілки письменників України.
Вперше публікуватися почала у десятирічному віці у всеукраїнській газеті для школярів «Зірка». У 1965 році стала переможцем літературного конкурсу на честь ювілею цього видання і була нагороджена двомісячною путівкою у Міжнародний дитячий табір «Артек», де відбувався зліт юних талантів СРСР і впродовж двох місяців тривали зустрічі з відомими митцями, журналістами і літераторами. У 1972 році відбувся дебют у журналі «Радянська жінка», з благословенням Любові Забашти. Далі — публікації у журналах «Україна», «Жовтень», «Прапор» та колективних збірниках. У 1992 році побачила світ перша збірка поезій Надії Гуменюк «Країна світла». Відтоді почалося активне входження письменниці в літературу. У видавництві «Надстир'я» вийшли збірки поезій «Каріатиди» та «Однокрил», пізніше — «Тайнопис тиші» і «Голос папороті».
Поезії Надії Гуменюк властиві громадянське звучання, філософське осмислення світу, щирість; вся вона пронизана ліричним струменем, що балансує на межі жорстокої дійсності і пошуку ідеалу, земного і небесного, скороминущого і вічного.
Наприкінці дев’яностих років Надія Гуменюк дебютувала як дитяча письменниця. Її популярні серед дітей книжки «Чапики — Чалапики», «Веселка для Веселика», «Де гуляє крокотам», «Казка про козака Ярка і Яринку-Живинку», «Котилася писанка», «Святвечір». Книжка «Веселка для Веселика» була представлена в Києві на книжковій виставці у Національній спілці письменників України як одне з найкращих видань для дітей у 2001 році, а книжка «Де гуляє крокотам» отримала диплом в номінації «Література для дітей» на Першому книжковому форумі, що проходив у Тернополі у 2003році.
Письменниця відома своїми романами: «Білий вовк на Чорному шляху», «Вересові меди», «Дожити до весни», «Енна. Дорога до себе», «Квіти на снігу», «Корона на одну ніч», «Танець білої тополі» та ін..
Нагороди і відзнаки Н. Гуменюк:
- імені Агатангела Кримського (2001, за збірку «Однокрил»)
- «Благовіст» (2007, за збірку «Тайнопис тиші»)
- імені родини Косачів (2011, за книжки для дітей «Зустріч на Босому мосту», «Таємниця Княжої гори», «У Янгола під крилом», «Буслик хоче до Світязя»)
- імені Олександра Олеся (за збірку «Голос папороті»)
- імені Віктора Близнеця «Звук павутинки» (2012, за книжку «Шуршик В. та інші казки з Яринчиного саду»)
- імені Лесі Українки (2014, за книжку «Шуршик В. та інші: казки з Яринчиного саду»)
- I премія Всеукраїнського конкурсу «Золотий лелека» (2008, за повість «Таємниця Княжої гори)
- I премія конкурсу «Книжкова толока» (2014, за книжку для дітей «Чупакабра і чотири «мушкетери»).
- II премія конкурсу «Ярославів Вал» на найкращу історичну книжку (2009, за роман для підлітків «Білий вовк на Чорному Шляху»)
- II премія всеукраїнського конкурсу «Відродимо забутий жанр» (2011, за радіоп’єсу «Охоронець для Янгола»).
- III премія всеукраїнського конкурсу «Відродимо забутий жанр» (2010, за радіоп’єси «Тополинка» і «Самотня жінка бажає познайомитися, або Ігри для риб»)
- III премія Національного конкурсу «Найкраща книга року – 2011» (2011, за книжку для дітей «У Янгола під крилом»)
- Дипломант Міжнародного літературного конкурсу «Коронація слова» (2011, за роман «Янгол у сірому»)
- Володар спеціальної премії Міжнародного конкурсу «Коронація слова» (2013, за роман-фентезі для дітей «Роденія, або Подорож за веселку»)
- Лауреат конкурсу «Коронація слова (2014, за роман «Енна»)
- I премія конкурсу "Коронація слова" (2015,за роман "Вересові меди")
- Заслужений журналіст України (2006)
- Володар «Крила натхнення» загальнонаціональної програми «Людина року» (1998 р.)
- «Людина року Волинського краю» (2000 р.)
- «Почесна відзнака» Національної спілки журналістів України (2004 р.)
- Почесна відзнака «Журналістська гідність» (2006, за підсумками загальнонаціонального конкурсу «Українська мова – мова єднання»)
- Лауреат творчої премії міського голови за вагомий внесок у розвиток культури Луцька (2013)
- «Почесна відзнака» Національної спілки письменників України (2015 р.
Євген Баран, літературний критик, пише: «Легка й доступна поетична мова Надії Гуменюк. Немає насильства літературної штучності у слові й образі. Таке природне взаємопереплетіння: життєвого досвіду, таланту й літературної традиції».
Микола Жулинський, лауреат Національної премії імені Тараса Шевченка, відзначає:: «Талант Надії Гуменюк різнобічний і багатий. Це справді заслужена журналістка не тільки за званням, але й за великим авторитетом. Вона чудовий прозаїк і публіцист. Але передовсім Надія Гуменюк – чудова поетеса. Її поезії з останньої збірки, що має назву «Голос папороті», мене вражають тим, що в них така волинська, тиха, але надзвичайно багата образність. Це поетеса класичного стилю, дуже виваженої поетичної традиції».
Література:
Гуменюк, Н.П. Білий вовк на Чорному шляху : роман / Надія Гуменюк. - Київ : Ярославів Вал, 2010. - 144 с.
Гуменюк Н. Вірші // Дніпро. - 2009. - № 11. - С.82
Гуменюк, Н.П. Вересові меди : роман / Надія Гуменюк. - Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2015. - 320 с.
Гуменюк, Н.П. Дожити до весни : роман / Надія Гуменюк. - Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2018. - 236 с.
Гуменюк Н. Загублена у голубих дощах: Вірші // Київ. - 2009. - № 10. - С.107
Гуменюк, Н.П. Енна. Дорога до себе : роман / Надія Гуменюк. - Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2014. - 256 с.
Гуменюк, Н.П. Етюд із метеликом : [збірка оповідань] / Надія Гуменюк. - Харків : Віват, 2017. - 237 с.
Гуменюк, Н.П. Квіти на снігу : роман / Надія Гуменюк. - Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2018. - 203 с.
Гуменюк, Н.П. Корона на одну ніч : роман / Надія Гуменюк. - Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2019. - 316 с.
Гуменюк, Н.П. Коханий волоцюга : збірка оповідань / Надія Гуменюк. - Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2014. - 224 с.
Гуменюк, Н.П. Танець білої тополі : роман / Надія Гуменюк. - Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2016. - 301 с.
Гуменюк, Н.П. Таємниця Княжої гори : [повість] / Надія Гуменюк. - Київ : Грані-Т, 2009. - 187 с.
Гуменюк, Н.П. Чупакабра і чотири "мушкетери" : повість / [Надія Гуменюк]. - Київ : Грані-Т, 2013. - 192 с.
Література про автора:
Кондратюк, Л. У лабиринтах часу, або знайомство з романом Надії Гуменюк "Білий вовк на чорному шляху" // Дивослово. - 2019. - № 1. - С. 26Криштальська О. Любов у слово перелита: [Н. Гуменюк "Голос папороті"]
// Дзвін. - 2010. - № 2. - С.143
Слапчук В. Душа зачепилась за квіти : [про книгу Н. Гуменюк «Однокрил»] / В. Слапчук // Київ. – 2001. – № 5-6. – С. 163-164
Україна. Кабінет Міністрів. Про присудження Премії Кабінету Міністрів України імені Лесі Українки за літературно-мистецькі твори для дітей та юнацтва : постанова...16 травня 2014 р. № 135 (Гуменюк (Лис) надії Петрівни - за кн. "Шуршик В. та інші: Казки з Яринчиного саду") // Офіційний вісник України. - 2014. - 30 травня (№ 41). - С. 71
Якубюк А. Справджуються надії Гуменюк Надії / А. Якубюк // Віче. – 2000. – 21 верес. – С. 8.
Інтернет-ресурс:
1. Білий вовк на Чорному шляху – Инфоурок [Електронний ресурс].- Режим доступу; https://infourok.ru › Украинский язык
2. Гуменюк Надія Павлівна — Вікіпедія [Електронний ресурс].- https://uk.wikipedia.org › wiki › Гуменюк_Надія...