Слідкуйте за нами

06-05-2014

Для забезпечення правоосвітньої діяльності в ЦБС для дорослих в 2013 році здійснюється передплата періодичних видань: "Урядовий кур’єр”, "Голос України”, "Бюлетень законодавства і юридичної практики України”, "Відомості Верховної Ради України”, "Закони України”, "Зібрання законодавства України. Серія 1.Постанови та розпорядження Кабінету Міністрів України”, "Кодекси України”, "Офіційний вісник України”, "Право України”, «Пенсійний кур’єр», «Актуальні проблеми економіки», «Економіка та держава», «Економіка України», «Охорона праці», «Соціальний захист», «Статистика України», «Бюджетна бухгалтерія» та ін.

Матеріали із зазначених газет і журналів систематизуються, опрацьовуються інформаційно-бібліографічним відділом центральної бібліотеки, заносяться до електронної бази даних в бібліотечній програмі ЮНІЛІБ і до карткової систематичної картотеки статей в центральній бібліотеці і бібліотеках-філіях системи. Пошук необхідної інформації в електронній базі здійснюється за ключовими словами, а в традиційних систематичних картотеках статей з періодичних видань – за розділами "Законодавство України”, "Соціальний захист населення”, "Економіка і ринок”, «Екологія», "Право”, "Підприємництво” тощо. Електронна база даних в програмі ЮНІЛІБ ведеться з 2008 року, а до того часу інформація заносилась в програмі АБСМАРК (яка функціонувала в центральній бібліотеці з 1993 року, потім з переходом бібліотеки на інший програмний продукт була конвертована) і зараз обсяг інформації нараховує більше 400 тисяч електронних записів (з них електронного каталогу – 94 тисячі записів).

 

Все більшого значення набуває доступ до електронних ресурсів України і світу, в тому числі і правоосвітньої тематики. В 2011 році бібліотеки ЦБС для дорослих взяли участь в конкурсі програми «Бібліоміст» Української бібліотечної асоціації «Організація нових бібліотечних послуг за допомогою Інтернету» і ввійшли до числа переможців. Перемога в конкурсі дала змогу безкоштовно отримати комп’ютерну техніку і відкрити Пункти вільного доступу до Інтернету в центральній бібліотеці (в читальному залі і юнацькому відділі центральної бібліотеки) і в трьох бібліотеках-філіях №1,2,3, розташованих в різних мікрорайонах міста. Інтернет зробив можливим відкриття нових бібліотечних сервісів, наблизив користувачів до джерел правової інформації. Так, в центральній бібліотеці багато років працює консультативний пункт Кременчуцького міського управління юстиції (кожний перший вівторок місяця), в якому кожний бажаючий може отримати кваліфіковану юридичну допомогу, відповіді на питання з різних галузей права. З відкриттям Інтернет-центру стало можливим зробити правову допомогу ще більш оперативною, так як з’явилася зручна послуга скайп-зв’язку з міським управлінням юстиції. Наразі відповідь на юридичні питання людина може отримати в зручний для себе час. До юристів управління юстиції за роз’ясненнями чинного законодавства звертаються не тільки відвідувачі центральної бібліотеки, а й бібліотек-філій, і інші мешканці міста.

За час функціонування консультативного пункту до його послуг зверталися і дорослі, і молодь. В2012 році в юнацькому відділіцентральної бібліотеки напередодні Дня молоді і Дня Конституції пройшов День інформування молоді. Запрошені були службовці кримінально-виконавчої інспекції, Центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, міського управління юстиції. Підлітки 14-16 років прослухали інформацію про конституційні права людини, про те, які служби мають допомогти неповнолітнім в складних життєвих ситуаціях, зокрема в таких, що стосуються наркологічної і алкогольної залежності, обігу і розповсюдження наркотиків. Підлітки переглянули фільм «Все про наркотики» про так звані «легкі» наркотики, наслідки їх вживання. Далі на скайп-зв'язок з аудиторією вийшла начальник управління юстиції міста Проценко Н.К. Вона привітала присутніх з молодіжним святом і Днем Конституції, провела відео лекцію, відповіла на запитання про кримінальну відповідальність за незаконне розповсюдження, зберігання, вживання наркотичних засобів.

В вересні 2012 року був знятий сюжет в бібліотеці щодо роботи консультативного пункту, відвідувачі бібліотеки активно задавали питання юридичного характеру (про пенсії, спадщину, субсидії) начальнику управління юстиції і отримали вичерпні кваліфіковані відповіді.

 

Набули поширення у бібліотечній практиці такі цікаві нововведення як консультації спеціалістів в он-лайн режимі. Відкрився «Соціальний офіс» в бібліотеці-філії №3 (мікрорайон Раківка), в якому кожен бажаючий може отримати безкоштовні консультації спеціалістів управління праці та соціального захисту населення, управління Пенсійного фонду та управління юстиції, а також інших спеціалістів. Спеціалісти приймають запитання (щосереди з 10-ї до 11-ї) у територіальному центрі Крюківського району. Ідею відкриття «Соціального офісу» як інноваційну представила бібліотека-філія №3 та Крюківська районна рада (територіальний центр надання соціальних послуг) на Ярмарку бібліотечних інновацій «Сучасна бібліотека: розвиваємо місцеві громади» (який відбувся у Києві 21-22 травня 2012 року). Експозиція бібліотеки представляла наше місто; були встановлені контакти з іншими бібліотеками України, громадськими організаціями з метою подальшого розвитку нових послуг для громади.

В рамках проекту «Бібліомосту» в бібліотеках-переможцях (центральній бібліотеці, філіях №2,3,4) ведеться навчання користувачів пошуку необхідної інформації в Інтернеті, надаються індивідуальні консультації по основам комп’ютерної грамотності і пошуку в Інтернеті, користуванню програмою Скайп, електронною поштою, іншими сервісами. Привертали увагу кременчужан до нових послуг, які вони можуть отримати в бібліотеці, встановлені в місті біг-борди «Шукай найближчу сучасну бібліотеку». Реклама сприяє популярності послуги безкоштовного Інтернету серед кременчужан. За минулий рік Пунктами доступу скористалося 2586 кременчужан (відвідування склало 29280). Популяризуючи серед користувачів бібліотек проект «Громадянське суспільство», затверджену Указом Президента України «Стратегію державної політики сприяння розвитку громадянського суспільства в Україні», урядовий веб-сайт «Громадянське суспільство і влада»« в Інтернет-центрі центральної бібліотеки створено інформаційну виставку «Інформація кожному: відкрито та доступно (доступ до публічної інформації)». На ній можна знайти інформацію про заходи уряду та органів виконавчої влади щодо розвитку громадянського суспільства, заплановані органами влади консультації з громадянами, познайомитись з матеріалами, отриманими за Програмою сприяння Парламенту ІІ (для бібліотек мережі ПДГ Пунктів Доступу Громадян до інформації органів державної влади). Вдосконалюючи діяльність структурних підрозділів ЦБС як посередників між владою і громадою міста надається доступ до веб-сайту «Громадянське суспільство і влада». Доступ до Інтернет-ресурсів значно розширив коло пошуку потрібної користувачу інформації, в тому числі і правового характеру; з наданих бібліотеками за цей рік 14 тисяч бібліографічних довідок більша частина стосується саме правової тематики.

Відбувся у центральній бібліотеці в 2013 році семінар «Міжнародна ініціатива «Партнерство «Відкритий уряд» на рівні громади. Електронне врядування», що провели для кременчужан тренери з Полтавської обласної організації «Аналітичний Центр «Бюро економічних і соціальних досліджень» і Полтавської універсальної наукової бібліотеки ім.І.П.Котляревського. Слухачі семінару (бібліотечні працівники, керівники і представники громадських організацій міста) дізнались про те, яку корисну для пересічного громадянина інформацію можна одержати з різних офіційних сайтів (уряду, органів місцевого самоврядування, Пенсійного Фонду України, обласного і міського управління юстиції та ін.). В ході зустрічі було розглянуто багато практичних питань, зокрема, що стосувались законотворчої діяльності, обговорень законопроектів, комунальних питань, нарахування і обчислення пенсій тощо. Сюжети і повідомлення про правоосвітню діяльність бібліотек проходять через місцеві і обласні засоби масової інформації, а відкриття «Соціального офісу» в бібліотеці-філії №3 висвітлила газета «Пенсійний кур’єр».

           

Інформування населення міста про заходи в бібліотеках здійснюється і через бібліотечний сайт, блоги бібліотек-філій і відділів центральної бібліотеки. На бібліотечному сайті можна скористатися послугою «Віртуальна довідка» (ведуть її працівники інформаційно-бібліографічного відділу центральної бібліотеки). Фахівцями цього ж відділу забезпечується пріоритетне інформаційно-бібліографічне обслуговування представників органів місцевого самоврядування і державних службовців: надання інформаційних списків в друкованому або електронному вигляді за темами «Діяльність органів влади і місцевого самоврядування», «Соціальна політика. Соціальний захист», «Державна молодіжна політика», «Проблеми сім’ї та дітей – у центрі уваги» та ін. Здійснюється інформування 22 абонентів індивідуальної інформації і 6 абонентів групової інформації(відділів і служб міськвиконкому) за правознавчими темами.

 

На основі інформаційно-аналітичних матеріалів, матеріалів з Інтернет-видань, публікацій з преси, а також книжкових надходжень проводяться бібліотеками для містян Дні інформації, Дні соціального інформування населення (як правило у співпраці з радами громадської самоорганізації населення, радами ветеранів мікрорайонів, громадськими організаціями та ін.). Їх тематика обумовлена актуальними питаннями сьогодення, загальнодержавними і регіональними програмами, міжнародними ініціативами. Так за цей рік відбулися загальносистемні Дні інформації «Екологія: діагноз ставить здоров'я людини (2013- Рік фізичного здоров'я та екології в Україні), День правової інформації «В пріоритеті – ЗАКОН» до Дня Конституції України, до Дня Незалежності «Україна: від Гетьмана до Президента» (історичне минуле та сьогодення України), День соціального інформування «Права та пільги пенсіонерів». Читальний зал центральної бібліотеки провів інформаційну акцію «Бібліотека. Інтернет. Робота», яка мала на меті допомогти користувачам краще орієнтуватися в мережі Інтернет, знайти роботу і багато цікавої і корисної для себе інформації по працевлаштуванню. Під часзаходу було запропоновано людям брати буклети з переліком електронних послуг та сайтів. Підготовлені бібліотеками інформаційні і бібліографічні огляди «Історія місцевого самоврядування. Магдебурзьке право», «Прийняття Декларації про державний суверенітет України», «Європейський день цивільного права», «Символи України», рекомендаційні посібники «Права людини», «Права дитини» та ін.

Оперативне інформування населення про прийняті в Україні закони, постанови, укази, інші нормативно-правові акти, зміни до законодавства, про діяльність органів місцевої влади, про діяльність профільних організацій і закладів та ін., здійснюється через сайт, блоги, інформаційні стенди, виставки книг і періодики, перегляди літератури. В кожній бібліотеці функціонує постійно діюча виставка відповідної тематики «Влада інформує населення», «Життя країни і нашого міста», «Пульс міста», «Актуальні питання сьогодення», «Соціальний захист населення», «Право на кожний день» та ін. Вони постійно поповнюються і оновлюються тематичними добірками, інформаційно-аналітичними матеріалами з преси, Інтернет-видань, сайтів.

Практикується проведення зустрічей депутатів міської та районних рад в бібліотеках з метою організації двостороннього зв’язку між владою і населенням міста, так в бібліотеці-філії №8 (вулиця Миру, 13) щомісяця працює приймальня депутата Автозаводської районної ради Штефана О.І., проходили зустрічі з депутатами в бібліотеках-філіях 1,2,3,5,9.

В практичній роботі бібліотечних закладів використовуються різноманітні форми і методи роботи з населенням, систематично проводяться соціокультурні заходи, які мають на меті формування у населення розуміння ролі права у регулюванні суспільних відносин, морально-етичної, правової тематики, направлених на формування соціально-орієнтованої молодої особистості, популяризацію здорового способу життя тощо.

Проведені в 2013 році цикл історично-правових заходів до Дня Соборності і Свободи України, Дня Конституції, до Дня Державного Прапора і Дня Незалежності України, краєзнавчі заходи до 70-річчя визволення міста від фашистських загарбників, комплекс тематичних заходів до 80-річчя вшанування пам’яті жертв Голодомору в Україні. Читальний зал центральної бібліотеки прийняв участь у пошуковому патріотичному проекті «Меморіал повертає імена нащадкам», знайомив кременчужан з тим, як можна знайти відомості про близьких чи родичів.

До Дня Європи проведений цикл «Життя людини - найвища цінність (2013 Європейський рік громадян)», до якого ввійшли огляди, зустрічі, віртуальна виставка «Письменники Європи – світу», мультимедійні презентації і відео-мандрівки країнами Європи, виставки і тематичні перегляди літератури. Відділ технічної літератури підготував електронну презентацію «Інформація і молодь: право все знати» (про Закон України «Про доступ до публічної інформації»). Взяли участь бібліотеки ЦБС в обласному конкурсі на кращий сценарій масового заходу право освітньої тематики для молоді.

Традиційними є лекції, бесіди для учнівської молоді за участю спеціалістів Кременчуцького міського управління юстиції, Центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. Спеціалістами цих служб застосовуються методи анкетування, тестування, опитування, результати яких мають практичне та прикладне значення. В юнацькому відділі центральної бібліотеки діє інформаційний куток психологічної і правової самодопомоги, в якому знаходяться буклети, інформаційні теки, підбірки, «Стіл само тестування» з різноманітними тестами, вебліграфічні списки. Веблігорафічні списки з правової тематики розміщені і біля комп’ютерів Інтернет-центру, аналізуючи попит користувачів на ту чи іншу правову інформацію, бібліотечні працівники роблять посилання на найбільш авторитетні і відвідувані електронні джерела (сайти). Серед тих, хто потребує інформаційної і правової підтримки – громадські об’єднання, зокрема міський клуб інвалідів АРОКІ (голова Бринчик О.Ф.), з яким центральна бібліотека співпрацює давно (в 2011 році проводилось анкетування «Безбар’єрний Кременчук») в рамках проекту «Бібліоміст»: проводяться вечори-зустрічі, тематичні заходи, консультації, Дні інформування, передача літератури з обмінно-резервного фонду до клубу; віртуальна виставка робіт клубівця КозорізаІ.В. (різьблення по дереву) виставлена на бібліотечному сайті.

Слід зазначити, що інформаційно-консультативну діяльність з правової тематики бібліотечні заклади здійснюють у тісній співпраці з програмою «Бібліоміст» Української бібліотечної асоціації, владними структурами міста, депутатським корпусом, навчальними закладами міста, Кременчуцьким міським управлінням юстиції, Центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, територіальними центрами Автозаводського і Крюківського районів, радами громадської самоорганізації населення мікрорайонів, радами ветеранів мікрорайонів, бібліотеками інших систем і відомств, з іншими установами, які мають на меті систематизацію, поширення знань та інформації з правової тематики, а також надання та отримання кваліфікованої юридичної (консультаційної) допомоги з різних питань.

На сучасному етапі все більшого значення набуває впровадження нових Інтернет-послуг в бібліотечних закладах, що наближає міську спільноту до інформаційного суспільства, значно розширює межі пошуку потрібної інформації, зрівнює всі верстви населення в правах на отримання кваліфікованої правової допомоги. В грудні планується в бібліотеках провести години, тематичні огляди, зустрічі з правознавцями у Всеукраїнський тиждень права. Під час Тижня відбудуться також правові діалоги, зустрічі з правознавцями, конкурси і турніри знавців права, он-лайн-вікторина «По лабіринтах права», профілактично-правовий екскурс «Знати. Поважати. Виконувати», правові діалоги та перегляди літератури.

 

Коментарі: Залишити коментар
 
X