Слідкуйте за нами

16-06-2021
Комунальний заклад культури
«Кременчуцька міська централізована бібліотечна система  для дорослих»


Методично-бібліографічний відділ
Інформаційно-бібліографічний  сектор   
  Блувштейн Олександр Абрамович народився 15 травня 1910 року в місті Кременчук Полтавської області в родині   робітника. Освіта неповна середня. Працював на заводі дорожніх машин. 
       У 1932 році призваний до лав Червоної Армії. У 1937 році закінчив військово-політичне училище. Учасник   визвольного походу в Західну Білорусію в 1939 році. У боях Великої Вітчизняної війни з червня 1941 року. У 1943   році  закінчив курси воєнкомів. 
       У жовтні 1943 року радянські війська успішно провели Дніпровську повітряно-десантну операцію, в числі яких   група бійців-десантників на чолі з О.А. Блувштейном.
      З 26 жовтня по 11 листопада 1943 року група О.А. Блувштейна здійснювала нальоти на гарнізони противника, на   автотранспорт, підривала мости. За цей період десантники розгромили два ворожих гарнізону в селах Дахнівка і   Свидівок Черкаської області. 
     З 22 по 25 листопада 1943 майор А.А. Блувштейн і вісім бійців тримали оборону південно-західній околиці   Дубіївка.  Відбивши кілька танкових атак противника, сміливці утримали захоплений рубіж, що сприяло успішному   наступу радянських військ в районі Черкас. 
     На правому березі Дніпра батальйон знищив більше тисячі гітлерівських солдатів і офіцерів, 16 танків, 104   автомашини, 4 мотоцикла, 2 літаки, 4 гармати, 4 кулемети, радіостанцію і захопив трофеї. Тільки в останніх числах   листопада бійці-десантники після двох місяців героїчної боротьби в тилу ворога, з'єдналися з своїми частинами. 
      Указом Президії Верховної Ради СРСР від 24 квітня 1944 року за високу командирське майстерність, мужність і   героїзм, проявлені в боях в тилу ворога гвардії майору Олександру Абрамовичу Блувштейн присвоєно звання Героя   Радянського Союзу з врученням ордена Леніна і медалі "Золота Зірка".
      З весни 1944 року А.А. Блувштейн був заступником командира з політчастини 300-го гвардійського стрілецького полку. Влітку 1944 року брав участь у Свірсько-Петрозаводської наступальної операції військ Карельського фронту. У січні 1945 року полк включений в 9-у гвардійську армію 3-го Українського фронту і бився у Віденській і Братиславської-Брновской наступальних операціях, звільняючи Угорщину, Австрію і Чехословаччину. 
        Після закінчення Великої Вітчизняної війни продовжував службу в Радянській Армії, залишаючись замполітом 300-го гвардійського стрілецького (потім парашутно-десантного) полку в Далекосхідному військовому окрузі до 1949 року. У 1953 році закінчив Військово-політичну академію імені В.І. Леніна. З 1958 року підполковник А.А. Блувштейн - в запасі. Жив і працював у Києві. Помер 20 жовтня 1984 року. 
      Нагороджений орденом Леніна, двома орденами Червоного Прапора, орденом Вітчизняної війни 1-го ступеня, орденом Червоної Зірки, медалями.
 
Література:

1.   Блувштейн Олександр Абрамович // Енциклопедія Сучасної України Т. 3: Біо-Бя. – 
      Київ, 2004. – С. 85.
2.   Блувштейн Александр Абрамович  // За мужество и отвагу: Докум. очерки о Героях 
      Сов. Союза – уроженцах Полтавы и Полт.обл.. – 2-е изд., перераб. И доп. – Харків: 
      Прапор, 1984. – С. 53.
3.   Герои Советского Союза: Краткий биографический словарь. В 2-х т. Т.1: Абаев –
      Любичев. – М. : Военное изд-во, 1987. – С.168
4.   Иванченко О.Н. Герои Кременчугщины. - Кременчуг, 1995. - 94с
5.   Обревко Л. Десантник Олександр Блувштейн // Вiсник Кременчука . - 2004.- № 42.- 
      14 жовтня. - С.8
6.   Шевченко-Василенко В.Є. Полтавська губернія : [у 3 т.] Т.1, кн.1 : Коротка історія у
      контексті історії Руси-України: видатні особистості. - Харків : Майдан, 2014. - 620 с


                                                          
 
  Готліб Еммануїл Давидович — Герой Радянського Союзу, майор, за період служби нагороджений 2 орденами Леніна,   орденами Червоного Прапора, Суворова 3-го ступеня, Вітчизняної війни 1-го ступеня, Червоної Зірки, медалями.
 Народився 25 листопада 1908 року в місті Кременчуці
 Полтавської області в родині робітника. Закінчив сім класів середньої школи. Член КПРС з 1931 року.
 Працював на Дніпропетровському металургійному заводі імені В. І. Леніна. У 1929 році був направлений в село   Кустогризово Херсонської області, де його обрали головою колгоспу. У 1930 році призваний до лав Червоної Армії. У 1937   році закінчив Хабаровське військово-політичне училище. Брав участь у боях біля озера Хасан в 1938 році. 
 У боях Радянсько-німецької війни з листопада 1942 року. Воював на Північно-Західному і 2-м Прибалтійському фронтах.   Влітку 1944 року війська 2-го Прибалтійського фронту вели наступальні операції на Білорусь та Латвію. 
            8 липня 1944 року заступник командира 1336-го стрілецького полку майор Е. Д. Готліб отримав завдання силами   42-го Окремого артилерійського штабного резерву прорвати оборону ворога в районі річки Нещедра і захопити село Ковалі   Россонского району Вітебської області. Попри те, що артилерія відстала на марші, рота під командуванням Е. Д. Готліба   атакувала позиції противника. Ворог був приголомшений їх діями і не зміг організувати опір. Радянські воїни увірвалися в   першу, а потім і в другу лінію траншей гітлерівців. Село Ковалі було звільнено.
 Намагаючись повернути втрачені позиції, нацисти кинули проти групи Е. Д. Готліба два батальйони піхоти, три танки і   п'ять  самохідних установок. Шістнадцять раз нацисти контратакували позиції радянських воїнів. Е. Д. Готліб добре організував оборону, вміло керував боєм. Нацисти втратили близько 700 солдатів і офіцерів, шість станкових кулеметів, гармати, дві самохідні установки «фердинанд». У важкі хвилини бою майор Е. Д. Готліб тричі лягав за кулемет і відбивав контратаки.
6-7 серпня 1944 Е. Д. Готліб керував операцією при форсуванні річки Одзе в Латвії. Він повів у атаку 8-ту стрілецьку роту, збив заслін противника. Гітлерівці намагалися підірвати міст через річку, щоб затримати наступ радянських військ. Коли Е. Д. Готліб побачив це, він кинувся до мосту, кинув гранату: двоє нацистів було вбито, а двоє поранено. Але шнур фугасу вже горів. Ризикуючи життям, офіцер схопив шнур і перегриз його зубами. Переправа залишилася непошкодженою. Наступ радянських військ продовжувався.
    8 серпня 1944 майор Е. Д. Готліб брав участь у боях за визволення міста Крустпілс в Латвії, який гітлерівці перетворили на сильний опорний пункт. Дорогу атакуючим підрозділам перегородили кулемети противника. Готліб вирішив обійти місто з лівого флангу і знищити вогневі точки. обхідним маневром майор зі своїми бійцями проник в південно-західну частину міста, в будинок, звідки вели безперервний вогонь два кулемети. По водостічній канаві Е. Д. Готліб підповз до підвалу і кинув туди в'язанку гранат. Кулемети замовкли.
У боях за місто Е. Д. Готліб був контужений і поранений.
  Велику відвагу виявив майор Е. Д. Готліб та 10 серпня 1944 року під час форсування річки Айвіексте в Латвії. Під безперервним артилерійським і кулеметним вогнем він організував переправу через водну перешкоду особового складу та зброї. На середині річки поранений кулеметник почав тонути. Е. Д. Готліб, не гаючись, кинувся у воду, врятував бійця і його зброю. Після успішного форсування річки почалися запеклі бої за утримання захопленого плацдарму. Радянські воїни відбивали одну контратаку за іншою. Е. Д. Готліб організував оборону і сам з ручного кулемета розстрілював ворога. Під час шостої контратаки він був важко поранений, але не залишив поля бою. Стікаючи кров'ю, Е. Д. Готліб стріляв, поки ворог не відступив. Його знайшли біля розбитого кулемета без свідомості. Плацдарм на західному березі річки було утримано.
   Указом Президії Верховної Ради СРСР від 24 березня 1945 року за мужність і героїзм, проявлені в боях проти німецько-нацистських загарбників майору Готлібу Еммануїлу Давидовичу присвоєно звання Героя Радянського Союзу з врученням ордена Леніна і медалі "Золота Зірка "
  До 1959 року полковник Е. Д. Готліб продовжував службу в армії. Жив у місті Харків. Працював заступником директора Українського науково-дослідного інституту ґрунтознавства і агрохімії.
   Помер 6 травня 1991 року. Похований у Харкові.
 

  Література:

1.    Готліб Еммануїл Давидович // Енциклопедія Сучасної України Т. 6: Го - Гю. – Київ, 
      2006. – С. 334.
2.    Готліб Еммануїл Давидович // За мужество и отвагу: Докум. очерки о Героях Сов.
      Союза – уроженцах Полтавы и Полт.обл.. – 2-е изд., перераб. и доп. – Харків: Прапор, 
      1984. – С. 111.
3.   Готліб Еммануїл Давидович // Герои Советского Союза: Краткий биографический 
      словарь. В 2-х т. Т.1: Абаев – Любичев. – М.: Военное изд-во, 1987. – С. 361.
 4.   Иванченко О.Н. Герои Кременчугщины. - Кременчуг, 1995. – С. 22.
5.  Малишко Д. Герої Кременчука: Емануїл Готліб, Микола Молочников, Віктор 
      Крупський, Петро Фещенко, Петро Приходько [ до 70 - річчя Великої Перемоги ]
      // Кременчуцька панорама. - 2015. - 30 квітня-7 травня (№ 17). - С. 17.
 6.   Шевченко-Василенко В.Є. Полтавська губернія: [у 3 т.] Т.1, кн.1: Коротка історія
       у контексті історії Руси-України: видатні особистості. - Харків: Майдан, 2014. - 620 с.   Крупський Віктор Йосипович народився 21 грудня 1921 року в місті Кременчуці в родині   робітника.  В 1937 році закінчив сім класів і поступив до Кременчуцького механічного технікуму.
     Одночасно вчився в міському аероклубі. В 1939 році поступив у Чугуївське училище і закінчив   його в 1940 році.
     Пілот 147-го винищувального авіаполку 1-ої авіадивізії молодший лейтенант В.Й. Крупський з   липня 1941 року. Йому, молодому пілоту, командування доручило керівництво ланкою і Віктор   виправдав довіру. Крупському приходилося вести групу винищувачів у 7–9 літаків на штурмову дію.   Вже у першому своєму бою збив ворожий літак. 2 серпня 1941р. на рахунку відважного пілота вже   було два збитих літака. 
   Заступник командира ескадрильї 760-го винищувального авіаційного полку (26-а армія,   Карельський фронт) старший лейтенант Віктор Крупський до липня 1942 здійснив двісті сорок   бойових вильотів, брав участь у двадцяти восьми повітряних боях, особисто збив три літаки   супротивника і вісім у групі. За зразкове виконання бойових завдань командування, за мужність і   відвагу пілоту 147-го винищувального авіаційного полку Віктору Крупському  22 лютого 1943 року   було присвоєно звання Героя Радянського Союзу. 
 Всього за роки війни Крупський здійснив 330 бойових вильотів, особисто збив дев’ять літаків і 10 в   групі. Нагороджений орденом Червоного Прапора, 2 орденами Вітчизняної війни І ступеня, 1 –   Вітчизняної війни ІІ ступеня, Червоної Зірки.
    З 1946 року полковник Віктор Йосипович Крупський в запасі. В 1952 році закінчив Вищу школу   Міністерства заготовок СРСР. Працював заступником уповноваженого Міністерства заготівлі в   Полтавській області. З 1956 року працював в Орловському обкомі партії. З 1978 року  по 17   вересня  1985 року – голова Орловської обласної Ради народних депутатів.
 Полковник у відставці Віктор Йосипович Крупський помер 10 вересня 2000 року. Похований на   Троїцькому цвинтарі в Орлі.
   
  Література:
 
1.   Крупский Виктор Иосифович // За мужество и отвагу: Докум. очерки о Героях Сов.
      Союза – уроженцах Полтавы и Полт.обл.. – 2-е изд., перераб. и доп. – Харків: Прапор, 
      1984. – С. 184.
2.   Крупский Виктор Иосифович // Герои Советского Союза: Краткий биографический 
      словарь. В 2-х т. Т.1: Абаев – Любичев. – М.: Военное изд-во, 1987. – С. 784.
3.   Крупский Виктор Иосифович // Иванченко О.Н. Герои Кременчугщины. - Кременчуг, 
     1995. – С. 40.
4.  Крупський Віктор Йосипович // Енциклопедія Сучасної України Т. 15: Кот-Куз. – Київ, 
      2014. – С. 566.
5.   Юшко В. Кременчуцький сокiл // Вiстник Кременчука . - 1998. - 27 лютого. - C.4   Герой Радянського Союзу Молочніков Микола Мойсейович народився 23 грудня 1921 року в місті Кременчуці. В 1932 році   пішов у перший клас школи № 9 (зараз один із корпусів Кременчуцького льотного коледжу). В 1941 році закінчив 9-й клас.   Напередодні війни 21 червня в школі був випускний вечір, а вранці прийшла страшна звістка – війна. Микола йде у   військкомат з проханням відправити його на фронт. Йому відмовили, тому що не виповнилося сімнадцяти років. 
  Серпень 1941 року. Ворог наближається до Кременчука. В місті створюється Кременчуцька дивізія народного ополчення.   Микола приєднується до дивізії і в її складі приймає активну участь в обороні міста. Та 9 вересня 1941 року Кременчук був   захоплений фашистами. Сім’я евакуювалася в місто Єланськ Сталінградської області. Там, в Єланську, закінчивши школу і йде   на фронт. Але Миколу направляють  вчитися в Сумське артилерійське училище. Через рік він його закінчив і Молочнікову   присвоюють звання молодшого лейтенанта. 
   Восени 1944 року 1658-й винищувально-протитанковий артилерійський полк 12-ї Бухарестської окремої винищувально-   протитанкової бригади 6-го гвардійського кавалерійського корпусу вів важкі бої на території Румунії.
    Відважно діяв вогневий взвод 4-ї батареї під командуванням молодшого лейтенанта
  М.М. Молочнікова на підступах до міста Тімішоари. 17 вересня взвод відбив атаку противника, підбив два ворожих танки.
 Особливо важким був бій 12 жовтня 1944 року. На протязі дня взвод молодшого лейтенанта Молочнікова відбив 7 яросних   атак противника, знищивши 3 танка «пантера» та  2 самохідно-артилерійські установки «Фердинанд». Тяжко поранений в   груди Микола п’ять годин вів бій з автоматниками противника. Коли бій закінчився біля кулемета Молочнікова нарахували 125 трупів ворогів. 
   За блискуче виконання завдань командування, за мужність і відвагу командиру вогневого взводу 4-ї батареї 1658-го винищувально-протитанкового артилерійського полку 12-ї окремої  винищувально-протитанкової артилерійської Бухарестської бригади М.М. Молочнікову  Указом Президії Верховної Ради СРСР від 28 квітня 1945 року присвоєно звання Героя Радянського Союзу. Також Миколу Мусійовича було нагороджено орденом Вітчизняної війни І ступеню, Червоної Зірки, медалями.
  Після війни Молочніков повертається в Кременчук. Він працює на спиртзаводі.
В 1960 році переїхав у м. Чернівці, де працював на пивзаводі завідуючим складу готової продукції.  Помер 25 листопада 1982 року. 


 Література:

1.Малишко Д. Герої Кременчука: Емануїл Готліб, Микола Молочников, Віктор 
      Крупський, Петро Фещенко, Петро Приходько [ до 70 - річчя Великої Перемоги ]
        // Кременчуцька панорама. - 2015. - 30 квітня-7 травня (№ 17). - С. 17.
2.   Молочников Николай Моисеевич // Иванченко О.Н. Герои Кременчугщины. - Кременчуг, 
     1995. – С. 50.
3.   Молочников Николай Моисеевич // Герои Советского Союза: Краткий биографический 
      словарь. В 2-х т. Т.2: Любов – Ящук. – М.: Военное изд-во, 1987. – С. 108.
4.   Молочников Николай Моисеевич // За мужество и отвагу: Докум. очерки о Героях Сов.
      Союза – уроженцах Полтавы и Полт.обл.. – 2-е изд., перераб. и доп. – Харків: Прапор, 
      1984. – С. 247.
5.   Молочников Микола Мойсейович // Енциклопедія Сучасної України Т. 21: Мікро-Моя.
       – Київ, 2019. – С. 454.


    Приходько Петро Сергійович народився у м. Кременчуці 
   8 листопада 1918 року в сім’ї робітника. З 1927 року по 1930 рік навчався у школі № 1. Був музикантом. У 1939   році Петра Сергійовича призвали до лав Червоної Армії. 
   Брав участь у боях радянсько-німецької війни з 1943 року. Воював на 1-му білоруському фронті. Командир   кулеметного взводу 40-го стрілецького полку старший сержант П. С. Приходько відзначився в боях з прориву   оборони противника в районі міста Рогачов Гомельської області і при форсуванні річки Друть у червні 1944 року.   Переправившись через річку, взвод придушив кілька вогневих точок противника, які заважали просуванню піхоти,   серед перших старший сержант П. С. Приходько увірвався в окопи ворога. Особисто вів вогонь з кулемета,   забезпечуючи захоплення траншеї противника. В цьому бою його важко поранили і він помер. 
    За особисту відвагу проявлену в боях з фашистськими загарбниками указом Президії Верховної Ради СРСР від   23  серпня 1944 року командира кулеметного взводу 40-го Амурського стрілецького полку 102-ї Далекосхідної   стрілецької дивізії старшому сержанту Петру Сергійовичу Приходьку присвоєно звання Героя Радянського Союзу   посмертно.
    Поховали Петра Приходька в селі Запілля Рогачевського району  Гомельської області.
 Його ім’ям названа школа № 1 в Кременчуці, де він навчався (колишня школа № 6, згодом була переміщена у   нову будівлю, де знаходиться і понині, а в колишній будівлі розміщується Кременчуцька дитяча музична школа
 № 1 ім. П.І. Чайковського). На будівлі музичної школи -  меморіальна дошка. Також у місті Кременчуці на Алеї   Героїв, на граніті висічене фото та ім’я Петра Приходька.       
 Література:

 1.  Малишко Д. Герої Кременчука: Емануїл Готліб, Микола Молочников, Віктор 
      Крупський, Петро Фещенко, Петро Приходько . [ до 70 - річчя Великої Перемоги ]
      // Кременчуцька панорама. - 2015. - 30 квітня-7 травня (№ 17). - С. 17.
1.   Приходько Петр Сергеевич // Иванченко О.Н. Герои Кременчугщины. - Кременчуг, 
     1995. – С. 62.
2.   Приходько Петр Сергеевич // За мужество и отвагу: Докум. очерки о Героях Сов.
      Союза – уроженцах Полтавы и Полт.обл.. – 2-е изд., перераб. и доп. – Харків: 
      Прапор, 1984. – С. 301.
3.   Приходько Петр Сергеевич // Герои Советского Союза: Краткий биографический 
      словарь. В 2-х т. Т.2: Любов – Ящук. – М.: Военное изд-во, 1987. – С. 320.
4.   Шевченко-Василенко В.Є. Полтавська губернія: [у 3 т.] Т.1, кн.1: Коротка 
      історія у контексті історії Руси-України: видатні особистості. - Харків: Майдан, 
      2014. - 620 с.


     Герой Радянського Союзу Таптунов Юрій Іванович народився    
    4 жовтня 1940 р. в м. Кременчуці в родині військовослужбовця. 
  Батько Таптунов Іван Прокопович – капітан, загинув при обороні м. Одеси в 1941 р. В сім’ї було три сина Ігор, Віктор,   Юрій. 
    В 1948 р. Юрій пішов до першого класу середньої школи 
 № 4, де провчився всі 10 років і в 1958 році успішно закінчив її. Він гарно навчався. Особливо легко йому давалися   математика та фізика. Займався спортом, був чемпіоном з боксу серед юнаків по Полтавській області. Після закінчення   школи вступав до Харківського політехнічного інституту на фізико-математичний факультет, але не пройшов за конкурсом.   Працював токарем на заводі Дормаш. Весною 1959 р. був призваний в армію. Служив матросом на підводному човні. Восени   1959 р. був направлений на навчання до Ленінградського вищого інженерного училища ВМФ. Після закінчення училища   отримав направлення  для проходження служби на Північний флот, потім переведений на Тихоокеанський флот в   Петропавловськ-Камчатський. 
  З 1965 року проходив службу командиром групи, а потім першого дивізіону електромеханічної бойової частини на перших   ракетних атомних човнах Північного флоту.
 Екіпаж човна в період з 15 січня по 3 квітня 1976 р. у складі групи атомних підводних човнів під командуванням контр-   адмірала Коробова В.К. здійснив межфлотський перехід з Північного на Тихоокеанський флот: через Атлантичний океан,   пролив Дрейка, в Тихий океан на Камчатку. В період цього переходу сталася аварія, яку успішно подолали і завдання було виконано.
   За успішне виконання завдання командування та проявлені мужність і відвагу капітану 3-го рангу Таптунову Юрію Івановичу було присвоєно звання Героя Радянського Союзу із врученням ордена Леніна і медалі «Золота Зірка». 4 лютого 1976 року Таптунову було присвоєно звання капітана 2-го рангу. 
  Після межфлотського переходу капітан 2-го рангу Юрій Таптунов продовжив службу командиром електромеханічної бойової частини підводного човна «К171» Тихоокеанського флоту. 29 грудня 1978 року крейсер, успішно виконав учбові стрільби у надводному положенні, на одному реакторі повертався на базу. Підводний човен знаходився в підводному положенні поблизу Камчатки. Під час профілактичних робіт на «відпочиваючому» реакторі, через помилку особового складу – на кришку реактора потрапила вода. Таптунов особисто очолив роботи по виведенню реактора на повну потужність, щоб випарувати воду и провентилювати апаратну вигородку. Разом з капітаном 2-го рангу – інженером Шаровим Анатолієм Єгоровичем, помічником керівника ЕМС по живучості та старшиною команди, Таптунов увійшов в аварійний реакторний відсік та приступив до ліквідації аварії на кришці реактора. Всі троє загинули від позамежного температурного режиму і удушення, але зуміли ліквідувати аварію в реакторному відсіці. 
   Похований у місті Колпіно Ленінградської області. 
   У місті Кременчуці на Алеї Героїв, на граніті висічене фото та ім’я Юрія Таптунова,
а в ліцеї № 4, колишній школі № 4, де навчався Юрій Іванович є куточок Бойової Слави Героя.

 Література:

1.    Апрелєва Я. Подолав три океани [Командир підводного човна Юрій Таптунов]
       // Кременчуцька панорама. - 2011. - 24 лютого. - С.16.
2.   Купцов А. Через три океани під водою [Уроженець Кременчука Герой Радянського 
      Союзу Юрій Таптунов] // Зоря Полтавщини. - 2010. - 24 листопада (№ 188). - С. 2.
3.   Таптунов Юрій Іванович //  Герои Советского Союза: Краткий биографический 
      словарь. В 2-х т. Т.2: Любов – Ящук. – М.: Военное изд-во, 1987. – С. 557.
4.   Таптунов Юрій Іванович // Иванченко О.Н. Герои Кременчугщины. - Кременчуг, 
     1995. – С. 65.


   Ткаченко Ілля Іванович народився в 1924 році в місті Кременчуці в сім'ї робітника. В сім'ї було троє синів і всі вони стали   кадровими військовими. Першим у 1934 році вступив до військового училища старший – Борис, за ним у 1937 році середній   син Михайло. Ілля ріс добрим, тямущим хлопчиком. Як і всі хлопці літом цілими днями пропадав на Дніпрі. Купався,   загорав,  ловив рибу. Любив тварин, збирав колекції комах, захоплювався фотографією. Батьки, вже не молоді люди,   мріяли,  щоб молодший син, на відміну від старших братів, став  інженером і жив разом з ними в Кременчуці. Та їх мрії не   судилося здійснитися. 
   В 1941 році Ілля Ткаченко закінчив школу № 13 (колишня школа № 16).  Випускник 1941 року.  Але почалася війна. Ілля   вперше почув про початок війни на пошті, куди прийшов, щоб відправити документи в інститут. 
 Все перевернулося. Про інститут прийшлося забути. Ворог підходив до Дніпра. 
   Почалося бомбардування міста. В Кременчуці створювалися винищувальні батальйони.
  Ілля вступив у батальйон в якому була молодь непризовного віку. В серпні – вересні 1941 року почалися роботи по   евакуації населення.  Евакуювалася і сім'я Ткаченків. До Полтави довелося добиратися майже пішки. Ілля ніс на руках   маленького племінника. В Полтаві повезло сісти в ешелон з евакуйованими.  Відстань від Полтави до Омська подолали за 2   тижні.
 В Омську він вирішив не чекати призову, а в листопаді 1941 року вступити до 2-го Омського піхотного училища. Війна вимагала посиленої підготовки командних кадрів.
   В 1942 році Ілля Ткаченко закінчив училище і з липня 1942 року на фронті. Воював на Південно-Західному, 3-му Українському  фронтах. В 1943 році був нагороджений орденом Вітчизняної війни І ступеню.
   78-ой стрілецький полк 25-ої  гвардійської Червонопрапорної стрілецької дивізії 6-ї армії вийшов до Дніпра в районі Синельникове Дніпропетровської області. 
  В ніч на 26 вересня мінометний взвод під командуванням гвардії І.І. Ткаченко получив завдання форсувати річку і захопити плацдарм на її правому березі.
 Під час форсування і захоплення плацдарму під ураганним артилерійсько-мінометним і кулеметним вогнем противника, загін, переправившись на протилежний берег, подолав запеклий опір, увірвався в траншеї, знищуючи живу силу і техніку.
Противник, не витримавши стрімкого удару, відступив. Захопивши висоту 130,3, загін закріпився. Вранці противник, спробував витіснити із захоплених рубежів воїнів, та йому це не вдалося. Гвардійці відбили всі контратаки ворога. Вони розгромили до 2 батальйонів піхоти і знищили 4 танки, не відступивши ні кроку назад. 
  26 вересня 1943 року в жорстокому бою за Дніпро командир гвардії лейтенант Ілля Іванович Ткаченко загинув смертю хоробрих. А 19 квітня 1944 року йому присвоїли звання Героя Радянського Союзу.
В Кременчуці свято шанують пам'ять Героя. Вулиця, на якій жив Ілля Іванович, носить його ім'я. Матеріали про подвиг І.І. Ткаченка зібрані і зберігаються в міському історико-краєзнавчому музеї.

  Література:

1.   Ткаченко Ілля Іванович // Иванченко О.Н. Герои Кременчугщины. - Кременчуг, 
      1995. – С. 66.
2.   Ткаченко Ілля Іванович // Герои Советского Союза: Краткий биографический 
      словарь. В 2-х т. Т.2: Любов – Ящук. – М.: Военное изд-во, 1987. – С. 587.
3.   Ткаченко Ілля Іванович // За мужество и отвагу: Докум. очерки о Героях Сов.
      Союза – уроженцах Полтавы и Полт.обл.. – 2-е изд., перераб. и доп. – Харків: 
      Прапор, 1984. – С. 371.


   Герой Радянського Союзу Олександр Йосипович Халаменюк – командир танкової роти 39-го окремого танкового полку 5-ї   гвардійської армії 1-го Українського фронту, старший лейтенант.
 Народився 23 вересня 1918 року в місті Кременчуці в сім’ї робітника. Закінчив вісім класів середньої школи № 7, а потім   школу фабрично-заводського учнівства в Харкові. Працював слюсарем інструментального цеху на Харківському тракторному   заводі.
   В 1939 році був призваний в армію.Учасник радянсько-фінської війни 1939 – 1940 років. Був поранений. В 1941 році   закінчив Харківське бронетанкове училище. Служив у навчальному танковому полку. С перших днів війни на фронті.
 Воював на Південно – Західному, Калінінському, 1-му та 2-му Прибалтійських і 1-му Українському фронтах. В жовтні 1943   року був нагороджений орденом Вітчизняної війни І ступеню. 
 В січні 1945 року після запеклих боїв на Сандомирському плацдармі 39-й окремий танковий полк, у складі якого діяла рота   лейтенанта О.Й. Халаменюка, ламаючи опір противника, нестримно просувався до польського міста Ченстохова.
 11 січня 1945 року старший лейтенант О.Й. Халаменюк, командуючи танковою групою в складі штурмових батальйонів,   взаємодіючи з іншими підрозділами, першим увірвався у розташування противника в районі Ястшенбец, Скробачув на   Сандомирському плацдармі в Польщі і подавив шість вогневих точок.
 Своїми діями танкова група, під командуванням старшого лейтенанта О.Й. Халаменюка, сприяла прориву ворожої оборони та  успішному наступу 95-ї гвардійської стрілецької дивізії 32-го стрілецького корпусу. Ворог кинув проти наступаючих значні танкові сили та війська «СС».
   На світанку 12 січня 1945 року танкова рота вступила у бій з «тиграми» біля населеного пункту Яніно на північний схід від міста Буско-Здруй в Польщі.     Влучним вогнем наші воїни підбили три ворожих машини. Але проти роти О.Й. Халаменюка були кинуті нові броньовані чудовиська.
   В цьому бою відважний танкіст старший лейтенант Олександр Йосипович Халаменюк загинув. Його поховали в населеному пункті Яніно.
 10 квітня 1945 року за зразкове виконання бойового завдання командування і проявлені при цьому мужність і героїзм старшому лейтенанту Олександру Йосиповичу Халаменюку посмертно присвоєно звання Героя Радянського Союзу. Також його нагородили орденом Леніна, орденом Вітчизняної війни 1-го ступеня.
  В місті Кременчуці одна з вулиць носить ім’я Олександра Йосиповича Халаменюка,
де встановлено меморіальну дошку.


  Література:

1.   Вулиця кременчуцького героя: Олександра Халаменюка // Автограф. - 2008. – 
      7-13 Квітень (№ 15). - С.8.
2.   Їх iменами названо вулицi мiста // Вiсник Кременчука . - 1999.- 6 травня.- С.4-5.
3.   Козлова Л. Вклоняемось великому подвигу // Вiсник Кременчука . - 1998.-25 вересня.
      - С.1.
4.   Константинов С. Улицы с военными именами. История названий улиц  Кременчуга
      // Телеграф. - 2008. - 8 Травень (№ 19). - С.6.
5.   Кулішов В. Таран: Вірш  про Героя Радянського Союзу Халаменюка // Кулішов В.
     На схилах сивого Дніпра: Поезії: [Текст]. - Кременчук, 1999 // На схилах сивого 
     Дніпра: поезії / Всеволод Кулішов. - С.15.
6.   Обревко Л. Герої, якi залишили свiй слiд // Вiсник Кременчука . - 2004.- № 44.- 
    28 жовтня. - С.12.
7.   Халаменюк Олександр Йосипович // Иванченко О.Н. Герои Кременчугщины. –    
   Кременчуг, 1995. – С. 77.
8.   Халаменюк Олександр Йосипович // // Герои Советского Союза: Краткий   
      биографический словарь. В 2-х т. Т.2: Любов – Ящук. – М.: Военное изд-во, 1987. –
     С. 671.
9.  Халаменюк Олександр Йосипович // За мужество и отвагу: Докум. очерки о Героях 
     Советского Союза – уроженцах Полтавы и  Полт. обл.. – 2-е изд., перераб. и доп. 
     – Харків: Прапор, 1984. – С. 396.
10. Шаткова Л. До 100-річчя наших земляків-кременчужан - Героїв Другої світової 
      війни [Фаткін С.С., Халаменюк О.Й.] // Вісник Кременчука. - 2018. - 27 вересня 
      (№ 39). - С. 4.
11. Юшко В. Один iз героїв Кременчука // АVтограф . - 2005.- № 5.- 3 лютого. - С. 15а.
Коментарі: Залишити коментар
 
X