
Працівниця музею, пані Ірина Маширова, познайомила присутніх з міні-виставкою «Володар царства рослин», яка присвячена Карлу Івановичу Беру - одному із власників першого садового закладу Кременчука, створеному в 1859 році. Завдячуючи цьому садовому закладу, наше місто було одним із центрів декоративного садівництва.
Гості дізналися, що контора Карла Бера знаходилася на вулиці Херсонській (сучасна вулиця Покладова), а розсадники - на хуторі Павлівка (село Піщане). Там продавали саджанці, насіння, цибулини, декоративні та технічні рослини, серед яких — понад 100 сортів яблунь, 53 сорти груш, 60 сортів гіацинтів та 22 види кленів. Асортимент вражав, а популярність центру виходила далеко за межі міста.
Відвідувачі побачили оригінальні речі родини: віденське крісло, столик, вазу, телефон (який був на той час одним із перших у місті), архівні фото родини Бера.

Бер був не лише підприємцем, а й меценатом. Після його смерті 1916 року справу продовжив син, але у 1918 році заклад націоналізували.
Пам’ять про заклад жила ще довго - навіть у 1970-х старожили згадували «насіння з саду Бера». Зараз на місці розсадників Бера працює товариство «Гарді».
З наступною виставкою «Хозарська мозаїка: Історичний феномен» нас познайомила науковий співробітник краєзнавчого музею Коваленко Марія. Дякуючи їй відвідувачі змогли зануритися у загадковий світ Хозарського каганату.
Хозарський каганат – одна з найзагадковіших держав середньовічного Євразійського Степу, яка проіснувала з 650 до 969 року. В експозиції представлено унікальне зібрання артефактів, що дозволяють подумки доторкнутися до історії великого кочового народу, який відіграв важливу роль у формуванні культурного й політичного ландшафту Східної Європи.
Хозари були багатонаціональним союзом племен з тюркомовною елітою та широкими прошарками осілого й кочового населення, яке включало слов’ян, аланів, булгарів, мадярів і навіть євреїв.
Відвідувачі дізнались про побут, ремесла, торгівлю та військову справу хозар, а також про їхній вплив на народи, з якими вони взаємодіяли. Представлені артефакти – унікальні, і на сьогодні – це єдина колекція, знайдена на території Кременчуччини.
Щиро дякуємо Кременчуцькому краєзнавчому музею за співпрацю. Дякуємо, що зберігаєте зв’язок між минулим і сьогоденням заради майбутніх поколінь.
Слідкуйте за нашими новинами на Facebook, Instagram та Telegram