Слідкуйте за нами

22-01-2025
      Кременчук, місто з багатою історією, розкинулось на берегах Дніпра. ХІХ та початок XX століття стали для нього часом бурхливого розвитку, коли місто перетворилося на важливий промисловий і культурний центр. Давайте зануримося в атмосферу того часу та продовжимо екскурсію разом з книгою Лева Ісааковича Євселевського (1928-2011) - українського історика і краєзнавця, професора, доктора історичних наук, педагога і громадського діяча
     Євселевський, Л.І Кременчуччина у XIX - на початку XX ст.: історичний нарис / Л.І.Євселевський. - Кременчук, 1996. - 143 с.
     Завдяки вигідному розміщенню на перехресті важливих водних та сухопутних шляхів, сполучаючих Південну та Центральну, Ліво- і Правобережну Україну, Кременчук став найбільшим промисловим і торговим містом Полтавської губернії. В 40-х роках ХІХ століття в Кременчуці було вже 28 фабрик і заводів: 2 пивоварених, 3 салотопних, 4 свічних,  2 миловарних, 3 шкіряних, 2 кахельних, 2 цегляних, та інші. Було споруджено суконну, ткацьку та панчішну фабрики.
     Місто славилося своїми корабельнями, які будували як торгові судна, так і військові кораблі. В 1850 році було відкрито пароплавне сполучення, 1872 року збудовано міст через Дніпро та прокладено залізницю. Місто стало вузловою залізничною станцією.
     Після реформи 1861 року в Кременчуці стрімко зросло число кредитно - фінансових та банківських установ. Перший банк у місті було засновано у 1863 році.
     Поряд із промисловим розвитком, Кременчук був і культурним центром. У 1876 році на центральній вулиці Катерининській (нині вул. Соборна) було відкрито стаціонарний театр. У 1893 році у приміщенні міської думи відкрилась міська публічна бібліотека. Вона отримувала 17 щомісячних журналів, 19 щотижневих і 16 щоденних газет.
     Швидкий економічний розвиток Кременчуччини вимагав зростання числа освічених людей і це привело до значного збільшення кількості освітніх закладів у місті. В 1890 р. в Кременчуці були такі навчальні заклади: Олександрівське реальне училище, жіноча гімназія, Лютеранське однокласне училище при Лютеранській церкві, однокласне початкове єврейське чоловіче училище, у Крюкові було два міських однокласних народних училища та інші.
     Початок ХХ століття ознаменувався бурхливими революційними подіями, які не оминули й Кременчук. Місто стало ареною боротьби різних політичних сил. Робочі страйки, демонстрації, збройні зіткнення – все це стало частиною життя кременчужан…
     Щоб дізнатися більше цікавих фактів про наше місто, відкрити для себе нові грані історії Кременчука, зрозуміти, як воно формувалось і розвивалось, обов'язково прочитайте книги Лева Євселевського. 


Слідкуйте за нашими новинами на Facebook, Instagram 


Коментарі: Залишити коментар
 
X