Слідкуйте за нами

19-09-2024
     До вашої уваги відділ краєзнавчої інформації та бібліографії КЗК КМПБ підготував огляд книги І.Б. Гирич "Сіячі. Українські інтелектуали, які пробудили ідею незалежності".   
     Україна лише із 1991 року існує як незалежна країна на мапі світу, але цьому передували кілька століть боротьби українців за право мати свою державу. Незалежність – не «випадковість», як стверджує російська пропаганда, а результат зусиль представників багатьох поколінь. Упродовж своєї історії українці вперто й послідовно йшли до здобуття свободи. А буремне XX сторіччя відзначилося цілою низкою менш та більш успішних спроб утвердити Незалежну Українську державу.
     Читаючи про видатних українців, що присвятили своє життя виборюванню та зміцненню незалежності нашої держави, ми традиційно приділяємо увагу насамперед військово-політичним діячам. Нас більше захоплюють битви та воєнні звитяги. Ті ж хто виборює Україну «за письмовим столом», не такі помітні, їхня діяльність не має ефектного зовнішнього вияву. Проте для побудови держави її спочатку потрібно виплекати в тиші кабінету, обгрунтувати науково-історично, філософськи, політологічно. Необхідно дати в руки політикам і суспільним діячам інтелектуальну зброю, треба запалити ідеєю незалежності мільйони звичайних людей. 
     Без інтелектуалів не постала б Українська держава у ХХ і ХХІ століттях. Вони мусили часто-густо іти проти течії, долати перешкоди нерозуміння, а іноді і ворожість суспільства, наражатися на переслідування колоніальної влади, переконувати людей слабодухих і невпевнених.  Своєю невтомною працею вони творили маси нових, свідомих українців, які у 1917-1918 роках проголосили  незалежність УНР, в 1991 році відновили державну незалежність України.
     Книга: Гирич І. Б.   Сіячі. Українські інтелектуали, які пробудили ідею незалежності / Ігор Гирич. - Київ : Кліо, 2023. - 413 с. - не є традиційною добіркою біографій людей, які творили історію новітньої України. Автор не ставив за мету переповідати хронологічні факти їхнього життя. Ця праця є інтелектуальною історією людей, що уособили свою добу. Ці біографії розкривають історію ідей, що формували політично-культурну особливість української нації. 
     У книжці подано десять біографій особистостей, що представляли п’ять етапів боротьби українців за незалежність. Автор детально розглядає історичний внесок таких постатей, як Михайло Грушевський та Ольгерд Бочковський; історика, доктора наук  Володимира Антоновича та педагога, перекладача Олександра Кониського; Євгена Чикаленка; Сергія Єфремова та інших, розкриваючи їхні ідеї та вплив на українську суспільно-політичну думку. Серед них чільне місце займає В’ячеслав Липинський, поляк за походженням, який обрав українську ідентичність та став одним із ідеологів української національної ідеї. 
     Перо, наче спис, було їхньою зброєю, а полем битви - чернетки й кабінети. Цим діячам ми завдячуємо створенням УНР й вагомим державотворчим процесам, які попри утиски Російської імперії та СРСРу продовжували боротьбу.
     Книга знаходиться у філії №4 ім. І. Приходька КЗК КМПБ.


Слідкуйте за нашими новинами на Facebook, Instagram та Telegram


Коментарі: Залишити коментар
 
X