До вашої уваги відділ краєзнавчої інформації та бібліографії КЗК КМПБ підготував огляд документально-есеїстичної книги письменника, журналіста, історика та літературознавця Юрія Хорунжого «Шляхетні українки».
Хорунжий Юрій Михайлович.Шляхетні українки: есеї-парсуни / Юрій Хорунжий. – Київ: Вид-во ім.Олени Теліги, 2004. – 208 с.: фот.
Олена Пчілка, Людмила Старицька-Черняхівська, Марія Старицька, Оксана Стешенко, Вероніка Черняхівська, Ірина Стешенко, Катерина Рушевська, Валерія О’Коннор-Вілінська, Надія Суровцова… Що об’єднало ціх жінок?
Усі героїні були добре знайомі між собою, жили поряд, дружили, колегувалися, зустрічалися на вечірках і урочистих заходах. Їхня діяльність охоплювала різні сфери життя — від політики та дипломатії до мистецтва і літератури.
Усі вони мали шляхетне походження. І це не тільки дворянське звання, а ще й давні козацькі корені. Дворянський рід Олени Пчілки закорінився у далекому козацькому війську Богдана Хмельницького. Пращури дворян Старицьких були і серед козацької старшини, і серед українського духівництва. Предок Грушевських був чигиринським сотником за гетьманування Хмельницького та Виговського. Валерія О'Коннор-Вілінська доводилася родичкою Старицьким і Лисенкам, отож мала спільні з ними козацькі корені. Прадід Надії Суровцової носив козацьке прізвище Сирівець, хоча уже мав дворянське звання.
І як зазначає сам автор: «… їх зібрала сама Доля, українська земля, на якій вони народилися, і Час, ота мить в його безкінечності, коли треба було гуртувати Народ і збирати Державу.
Їх згуртувала Українська Народна Республіка: працею в її інституціях - зрілих жінок, і навчанням, вихованням, всотуванням досвіду старших - молодими дівчатами, які понесуть згодом набуте через усе життя, через тюрми, поневіряння, смерть... УНР - короткий період нашої державності, її неоціненний прецедент, завдяки якому врешті відбулася держава Україна, - то був іспит, який вони витримали з честю. УНР постала для них і в них самих».
Вони боролися за права жінок, незалежність України та збереження національної ідентичності, залишаючи вагомий слід в історії нашого народу.
Видання ілюстроване унікальними світлинами, зокрема з фотоархіву автора і музейних фондів.
Якщо книга вас зацікавила, звертайтесь у відділ обслуговування дорослих КЗК КМПБ.
Слідкуйте за нашими новинами на Facebook, Instagram та Telegram