
Про те, як українські селяни намагалися воювати проти колективізації в 1930 році популярно розповідає книжка історичних нарисів: Тиліщак В. 1930. У.С.Р.Р. Повстання: Науково-популярні нариси / Володимир Тиліщак . – Київ: Смолоскип, 2016. – 208 с.
Книга ознайомлює з перебігом та особливостями певних повстань і заворушень у різних регіонах України та вперше відкриває сучасним читачам імена їхніх учасників.
Володимир Тиліщак зібрав матеріали для своїх нарисів із різних джерел. Це й історичні дослідження, й архіви ГПУ, легенди та мемуари.
Кожен нарис «1930. УСРР. Повстання» розповідає про одне з численних повстань або заворушень, які відбувалися по всій тодішній території Радянської України: Луганщина, Сумщина, Дніпропетровщина, Одещина, Херсонщина, Запоріжжя, Хмельниччина, Полтавщина, Житомирщина.
Кожну історію опору Володимир Тиліщак намагається показати з колоритом і подробицями. Яскравих деталей вистачає.
Повстанці, котрі романтично переховуються на човнах у плавнях, і їх не вдається спіймати. Отаман, який довго відстрілюється від переслідувачів зі скирди й навіть убиває зрадника-односельця. Інший народний герой, отаман Клітка, що в переказах вбиває до десятка комуністів однією кулею, а коли його ловлять і саджають у камеру – малює на стіні човна й пливе ним на волю. Міліціонер, якого називають «барбосом» і обливають помиями селянки, аж йому доводиться тікати з села, яке збирався «заспокоювати».
Книжка в доступній, легкій і пригодницькій формі популяризує важливу та малознану сторінку нашої історії. Нагадує нам, що наші предки не здалися мовчки.
Книга знаходиться у відділі обслуговування дорослих КЗК КМПБ (вул. Європейська, 66/13)