Сучасна проза України щодня поповнюється цікавими новинками різноманітних жанрів і на різноманітні теми. Серед них варті уваги біографічні романи про видатних українців. Не останнє місце серед таких персонажів посідає Василь Стус - відомий український поет, правозахисник та дисидент, ім’я якого останнім часом постійно на слуху.
Історія Стуса пронизана неймовірним трагізмом, тому що він був борцем за права й національну культуру. Роман: Дзюба С., Кірсанов А. Заборонений: Історія життя і боротьби Василя Стуса [Текст]: Роман / Сергій Дзюба, Артемій Кірсанов. – Харків: Вид-во «Ранок»: Фабула, 2020. – 176 с. розповідає про останні дні життя творця і його смерть у радянському таборі в 1985 році.
Сюжет роману такий. Колишній аспірантці, яка працювала над дисертацією про життя і творчість видатного поета Василя Стуса, а нині за волею обставин стала медсестрою, запропонували доглядати помираючу від важкої хвороби жінку. Як виявилося важкохвора у минулому була полковником КДБ і багато разів зустрічалася зі Стусом, особливо в останні дні його життя.
У романі надзвичайно насичено змальовано життя поета на його рідній Донеччині, в оточенні друзів, педагогів і літераторів, і в концтаборі — де утримували в’язнів совісті, ставлячи їм у провину їхні переконання. Чимало уваги приділено у романі й долі останньої рукописної збірки поета.