Карти й атласи минулого є безцінним джерелом інформації з географії та історії. Перші відомості про територію України збереглися ще з давніх часів і знайшли відображення на старовинних рукописних картах.
В альбомі:
Україна на старовинних картах. Кінець V – перша половина XVII ст. / Вавричин М., Дашкевич Я., Кришталович У. – Київ: ДНВП «Картографія», 2004. – 208 с. зібрана колекція репродукцій середньовічних карт із зображенням українських земель та сусідніх територій, що були видані з кінця XV до середини XVII ст.
Це карти відомих європейських картографів, граверів, географів, істориків, мандрівників. Вони є дорогоцінним матеріалом у вивченні минувшини, адже дають чимало інформації, що може стати в пригоді дослідникам історико- культурної спадщини та допомогти розв'язати те чи інше питання. За допомогою старовинних карт можна провести паралелі і простежити як змінювалася історія, так-би мовити, здійснити власну подорож у цю сиву і захоплюючу давнину та провести власне розслідування.
Також стародавні карти дають нам незліченну кількість давніх топонімів, гідронімів, етнонімів. Так карти подають різні назви держави «Україна» в різні часи: Скіфія (Scythia), Сарматія (Sarmatia), Амазонія (Amazonia), Русь (Russia), Подолія (Podolia), Волинь (Volhynia), Сіверія (Severia), Роксоланія (Roxolania) та інші.
То ж давайте здійснемо своєрідну подорож у часі і по-новому подивимося на історію України.