Слідкуйте за нами

28-09-2022
         29 вересня - День пам’яті жертв Бабиного Яру – одного з найжахливіших символів Голокосту. 
         Масові розстріли в Бабиному Яру розпочалися відразу після вступу нацистів та їхніх союзників до Києва у вересні 1941 року і відбувалися чи не щоденно до завершення окупації Києва. Найтрагічнішими стали 29–30 вересня, коли вбили майже 34 тисячі євреїв – мешканців Києва. 
         За роки Другої світової війни у Бабиному Яру, за різними оцінками, загинуло від 100 до 150 тисяч осіб – євреїв, ромів, караїмів, радянських військовополонених, учасників українського націоналістичного руху опору, пацієнтів психіатричної клініки та представників інших національних чи соціальних груп, яких окупанти вважали «зайвими». Розстріли в Бабиному Яру тривали аж до визволення Києва від окупантів у 1943 році.
         Вшанування пам’яті жертв Голокосту - є свідченням того, що в колективній пам’яті народу подібні скорботні події не мають жодних часових проміжків – вони завжди живі, так само, як є живим біль втрати за кожним, хто пройшов дорогою смерті й поліг у братській могилі Бабиного Яру.

Про Бабин Яр сказано багато. І віршами, і прозою. Тут і документальні свідчення, і досвіди осмислення того що сталося.

        Кіяновська М.Я.   Бабин Яр. Голосами [Текст] : [цикл віршів]  / Маріанна   Кіяновська. - [Київ] : Дух і літера, 2017. - 108 с.
         Збірка поезій української поетеси Маріанни Кіяновської, присвячена масовим розтрілам в урочищі Бабин Яр,   вважається однією з перших книжок в українській літературі, що опрацьовує тему Голокосту. Представлені поезії   звучать голосами загиблих, від їхнього імені. Коли вийшла збірка, багато рідних впізнали у віршах своїх загиблих   родичів, їхні життєві історії. Автор проживає останні миті з кожним приреченим, із кожним із них прямує до Голгофи ХХ   століття – Бабиного Яру.
          За цю збірку авторку було нагороджено Шевченківською премією в галузі літератури за 2020-й рік.










       Кузнецов А.В.   Бабий Яр [Текст] : [роман-документ] / Анатолій Кузнецов. - Киев: Самит-книга, 2008. – 352 с.
        Автор книги Анатолій Васильович Кузнєцов народився і виріс в Києві, на Куренівці, неподалік від великого яру, назва якого свого часу була відома лише місцевим жителям: Бабин Яр. До війни це було місце дитячих ігор. Два з гаком роки воно було забороненою зоною, з дротом під високою напругою, з табором, і на щитах було написано, що по всякому, хто наблизиться, відкривається вогонь. Потім відразу, в один день Бабин Яр став відомий всьому світу. Кожен день тут розстрілювали євреїв, росіян, українців ...
         Докладніше про цю книгу найкраще сказати словами самого автора: "Я пишу так, немов даю під присягою юридичне свідчення на найвищому чесному суді - і відповідаю за кожне своє слово. У цій книзі розказано тільки правда - так, як це було".













       Круглов А.И.   Трагедия Бабьего Яра в немецких документах[Текст]/ Александр   Круглов. - Днепропетровск : Ткума, 2011. - 140 с.
        Книга присвячена відображенню трагедії Бабиного Яру в німецьких документах, багато з яких публікуються   вперше. Розкривається роль вермахту в цій трагедії, зокрема, в підготовці масових вбивств, розглядується відношення   німців до цієї трагедії.














       Сторінки єврейської історії України [Текст]: Навчальний посібник для учнів ліцеїв /   упор. Наталія Риндюк, Тетяна Бородіна. – Київ: ДУХ І ЛІТЕРА, 2018. – 296 с.
        Це перша книга, яка розповідає про історію євреїв на території України від перших століть нової ери і до наших   днів. Автори показали панораму життя єврейських громад упродовж століть: події політичної історії, організацію побуту,   взаємини з сусідами, здобутки культури тощо. Найбільш докладно викладено історію ХХ ст. Особливу увагу приділено   історії Голокосту. Зокрема, розповідається про Бабинон Яр та інші  місця масових убивств євреїв.


          

Коментарі: Залишити коментар
 
X