22 вересня працівники відділу абонемента філії № 2 КМПБ разом з Кременчуцьким краєзнавчим музеєм організували та провели пішу екскурсію для внутрішньо переміщених осіб та усіх бажаючих кременчужан, які цікавляться історією нашого міста. Краєзнавчу розвідку очолила науковий співробітник Кременчуцького краєзнавчого музею Лебедєва Оксана Євгенівна.
І перша зупинка краєзнавчої екскурсії – будинок Володарських – свого часу найрозкішніший маєток в місті зі своєю незвичайною історією. Ні родині Володарських, ні їх нащадкам так і не довелося пожити в красивому, зручному і затишному будинку, оскільки його будівництво закінчилося напередодні Жовтневої революції. Після революції будинок був націоналізований одним з перших у місті. А вже у 1969 році був перебудований під краєзнавчий музей.
Друга зупинка – мінімакет електричного трамвая.
У грудні 1899 року трамвайну мережу у Кременчуці відкрило бельгійське акціонерне товариство. Середній річний пасажиропотік становив 2, 3 млн. Але не кожен міг користуватися трамваєм, бо квитки коштували недешево - 5 копійок за годину. В 1927 році розбирають трамвайні лінії та продають в місто Ярославль. Мініскульптура електричного трамвая, яка знаходиться на парапеті біля Кременчуцького краєзнавчого музею з`явилася у 2021 році.
Наступна зупинка – Державний банк України, який був заснований в 1900 році. Будівля Держбанку горіла декілька разів, після другої пожежі залишилась лише цегляна коробка. Зараз у будівлі банку розташовані адміністративні установи.
Потім екскурсанти вирушили до місця, де знаходився Свято-Успенський кафедральний собор. Він являв собою кам'яну споруду з великим куполом та трикутними фронтонами. Собор був 40 м у висоту, мав трапезну і бібліотеку. Вага найбільшого дзвона перевищувала 3 тонни. Під час війни Собор залишився цілим, хоча і постраждав від бомбардувань. Будівля використовувалася як господарча споруда — не було куполів, іконостас зі срібла ще до війни «розібрали». У часи Хрущова почали зачистку церков, тому Собор підірвали. Зараз на цьому місці проводяться спільні молебні.
Надалі екскурсія відвідала пам’ятку архітектури «Кам’яна вежа», що знаходиться на території колишнього військового шпиталю. Вона використовувалась для спостереження за рухом по Дніпру. За весь час існування вежа, завдяки постійному нагляду, збереглася в початковому стані, втративши лише верхню частину – купол.
Остання зупинка екскурсії - художня галерея. В Кременчуцькій міській художній галереї проходить виставка "Василь Устимович - прекрасне і корисне", а на стінах самого закладу відвідувачі ознайомилися з муралом та меморіальною дошкою, які присвячені цьому громадському діячу, меценату, лікарю, засновнику Устимівського дендрологічного парку. Поруч з барельєфом на стіні можна побачити шестикутний камінь з написом "До цеглини треба доторкнутися і прибуде сила... ну і достаток", що відвідувачі екскурсії й зробили.
Дякуючи чудовому екскурсоводу кременчужани та гості міста дізналися багато цікавих фактів з історії нашого міста.