"Завдяки історичній пам’яті людина стає особистістю,
народ – нацією, країна – державою.”
(М.С. Грушевський)
Ці рядки Михайла Грушевського є чудовим епіграфом до традиційної історико-пізнавальної книжкової виставки "Мужі чину” від відділу абонемента філії №2 КМПБ. Цього разу її героями стали видатні українці Михайло Грушевський та Михайло Драгоманов, які доклали багато зусиль для розвитку української ідеї та розбудови української державності.
Подвижник української ідеї.

Народився Михайло Петрович у Гадячі на Полтавщині в добре освіченій родині дрібних дворян, нащадків козацьких старшин. Навчався у Гадяцькому повітовому училищі, Полтавській гімназії, згодом в Київському університеті Святого Володимира. Захоплювався історією, знайомився з суспільними і політичними процесами. Етапним у справі становлення Михайла Драгоманова як політичного і громадського діяча став його виступ над труною Тараса Шевченка у Києві, коли прах великого Кобзаря перевозили до Чернечої гори.
Займався викладацькою та науковою роботою, працював у Київському університеті. Після сумнозвісного Емського указу, в якому прямо вказувалось на необхідність вислання М. Драгоманова і П. Чубинського, як небезпечних агітаторів, був змушений виїхати за кордон, де продовжував вести наукову і політичну діяльність. Зібрав у Софії величезну бібліотеку, яка після смерті вченого стала власністю Софійського університету.
М. Драгоманов — мислитель європейського масштабу. Знаний французький славіст Луї Леже сказав про нього: "...Драгоманов був видатною науковою і громадською людиною, що зробила б честь кожній нації”. До його думок прислухалися Леся Українка та Іван Франко.
Для Михайла Драгоманова основою основ соціального устрою, найвищою цінністю була людина, її права і свободи.
Зерна, посіяні Драгомановим, дали багаті сходи, і в тому, що Україна врешті здобула свою незалежність, є частка його розуму і душі.
На порозі Нової України.

Його роботи неодноразово видавалися, тож маємо в бібліотеці численні книги Грушевського, зокрема, частину томів 50-томного видання його праць львівського видавництва "Світ” 2002-2016 років; 10-томне видання "Історія України-Руси” київського видавництва Наукова думка, інші книги, з якими ви можете ознайомитись на нашій виставці.
Михайло Грушевський народився в містечку Холм, нині Люблінське воєводство Польщі. Його батько мав традиційну для родини духовну освіту, але все життя пропрацював педагогом, був автором підручника церковнослов'янської мови. Мати теж була з родини священнослужителів. Михайло Сергійович згадував своїх батьків, як справжніх патріотів України, які зуміли виховати "тепле прив'язання до всього українського — мови, пісні, традиції” та пробудити у своїх дітях національне почуття.
На початку лютого 1919 року, після здобуття Києва більшовиками, Грушевський виїхав зі столиці, а у березні 1919 року емігрував до Чехословаччини. Жив у Празі, потім у Відні. Розгорнув широку публіцистичну й наукову діяльність.
М.Грушевський, повертаючись з-за кордону 1924 року на запрошення Української Академії наук, орієнтувався на національну програму — декларацію про право націй на самовизначення. Але дійсність виявилась зовсім іншою. Та й смерть вченого викликає багато запитань. Загинула у виправному таборі і дочка Катерина...
Михайло Грушевський — вчений світового рівня, дослідник вітчизняної історії, ідеолог національного руху і політик.
Постаті Грушевського і Драгоманова є зразками служіння своєму народові. Вони — чоловіки дії, справжні Мужі чину.