Чи всі знають, що "Вечори...” це не лише найпопулярніші "Ніч перед Різдвом”, а й "Сорочинський ярмарок”, "Вечір проти Івана Купала”, "Майська ніч, або Утоплена”, "Втрачена грамота”, "Страшна помста”, "Іван Федотович Шпонька та його тітонька”, "Зачароване місце”. Складалися вони з двох книг і вийшли відповідно, у 1831-му та 1832-му роках. До кожної з них є передмова автора, який ховався за ім'ям пасічника Рудого Панька. А ще надано словничок із 74 українських слів, "які в книжці цій не всякому зрозумілі”.
Дії твору відбуваються то в XIX столітті, то в XVII-му, в XVIII-му, то знову в XIX-му. Але все читається як одне ціле, поєднане розповідями, бувальщинами, а то й небилицями.
Жодна тогочасна книга на українську тематику не мала такого успіху, як "Вечори...”, і жодна не була так талановито зробленою. Гоголь добре підготувався. З зовсім юних літ (а на момент виходу першої книги "Вечорів...” йому було всього 22 роки) збирав українські цікавинки, перекази, фольклор. Просив за це в листах і свою матінку. "Вечори...” зачарували читачів буянням фантазії, захоплюючими сюжетами, мальовничими українськими краєвидами, колоритними картинами побуту, гумором, соковитою мовою. Їх твори рясніють українськими піснями, а ще прислів’ями й приказками, які роблять мову персонажів більш виразною, підсилюють комічність ситуацій чи їх драматизм.
Чи міг помислити собі Микола Гоголь, що колись, а саме в 2018 році, перше видання його твору «Вечори на хуторі біля Диканьки» продадуть на аукціоні в Лондоні за 175 тисяч британських фунтів (близько 224 тисяч доларів)? Це ж ціле багатство!
Одним з найвідоміших і найпоетичніших творів "Вечорів...” є повість "Ніч перед Різдвом”. У ній змальовано всілякі дива, що відбуваються в українському селі напередодні великого свята Різдва. Маємо в бібліотеці дуже гарне видання з ілюстраціями визнаного майстра сучасної української книжкової графіки Костя Лавра. (Видавництво А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2019 рік). Звісно ж є і інші видання "Вечорів...”, старі й нові, теж цікаві, які чекають свого читача!
То ж, приходьте. Читайте — перечитуйте. Отримуйте задоволення від гарних книг!