Продовжуємо знайомити Вас зі сторінками чудової книги Лади Лузіної 'Чарівні традиції українок".
28 серпня — Перша Пречиста — Успіння Богородиці. Цей день в народі насамперед асоціюється з початком осені і довгого сну — успіння Матері Землі (богині Макош).
За ствердженням Лади Лузіної саме осінь — від Першої до Третьої Пречистої — вважається часом жіночої сили, з низкою бабиних днів. Тут і "бабине літо”, і обряджання Чортополоха, Друга Пречиста (21 вересня, осіннє рівнодення), Покрова (14 жовтня), день преподобної Пелагеї, помічниці жінок, до якої охололи чоловіки (21 жовтня), Параскева П'ятниця — день, коли жінка може переломити свою долю (10 листопада), Третя Пречиста (4 грудня). І з кожним святом пов'язаний свій ритуал.
На Успіння закінчувався піст, починалось "молоде бабине літо” і підготовка до весіль. "Прийшла Пречиста сватів несе нечиста!” - казали і серйозно, і жартуючи.
Від Першої до Другої Пречистої жінки спеціально припасали чарівні трави. Трава на Пречисту — особлива, чиста, бо у ній чиста сила!
На Пречисту дівчата ламали калину, вішали її на вікна, клали на підвіконня й під образи — вважалось, що вона привадить і женихів, й жіноче щастя.
Наші прабабусі вірили: якщо покласти до рота дві ягідки калини, подумки промовити ім'я коханого і додати пару чарівних слів, він неодмінно зверне на тебе увагу! Калина - ще й чудове приворотне зіллячко. Дівчата, майте на увазі!
(Книга Лада Лузіна. Чарівні традиції українок. - Харків: Фоліо, 2018 знаходиться у відділі абонементу ЦМБ)