Наталя Гуменюк. Загублений острів. Книга репортажів з окупованого Криму. - Львів: Видавництво Старого Лева, 2020.
Сьогодні Крим для українців — це рана, початок війни, втрачений дім.
Як живеться людям на анексованій території? Особливо тим, хто проти окупації, і особливо кримським татарам? Адже вони є саме тою силою, хто чинить найактивніший опір і зазнає найбільше утисків.
Наталя Гуменюк не претендує на аналіз причин анексії, не виписує хронологію захоплення і порушення законів. "Це збірка репортажів, написаних на основі власних поїздок, інтерв'ю і вражень” протягом 2014—2019 років.
Авторка звертається до людей — представників різних спільнот, різного соціального та етнічного складу, відмінних політичних поглядів. Маючи власну політичну позицію, вона намагається скласти для себе картину окупованого Криму. Книга звучить багатоголоссям, у якому проглядаються і голоси "тихих” українських опозиціонерів, і активних борців, і прихильників анексії.
Серед всіх них вирізняються голоси кримських татар. Бо це їхня вже колись у 1944 році втрачена Батьківщина. Ще живі свідки депортації кримських татар радянською владою. А тепер знову утиски, арешти, позбавлення прав. "Коли вночі 18-го травня 1944 року у двері нашого будинку постукали солдати, мені було 12”, - розповідає Меджит Мамбетов. ... 28 років він живе в рідному Криму, пишається своїм садом. Але коли йдеться про давні події та нинішні утиски кримських татар починає плакати: "Ми з Криму нікуди не поїдемо, я завжди кажу: якщо надумають мене вислати звідси, нехай розстріляють мене тут і все, я нікуди не поїду!..”
Книга чекає свого читача в Центральній міській бібліотеці.