Слідкуйте за нами

Історія ЦБС

Історія будь-якої бібліотеки примітна тим, що в ній тісно переплітаються історія країни і долі тих, хто в ній працював. Не виключенням стала і Центральна міська бібліотека ім. М.Горького. Розвиваючись разом з поколіннями своїх читачів, вона пройшла шлях від скромної читальні до ідеологічного установи, а потім – до сучасного інформаційного центру, який успішно реалізовує власні творчі проекти. Позаду - 120 років роботи. З чого ж усе починалося?

Центральна міська бібліотека веде свій родовід з 1893 року. Ідея її створення виникла ще у 1859 році. В цей час в місті не було навіть книжкової лавки, а от кількість бажаючих вчитися, інтерес до книги зростав щорічно. Передова інтелігенція добре розуміла, що шлях до просвіти невідривно пов’язаний із створенням публічних бібліотек та читален. Оскільки коштів на цю благородну справу ні держава, ні міська влада не виділили, троє кременчужан – Поляков, Стронін та Ємельянов пожертвували свої книги, газети та журнали для громадської бібліотеки. Згодом до них приєдналися ще 13 чоловік.

В 1862 році невеликий фонд розмістився в приміщенні кременчуцького громадського зібрання. В цей час він знаходить своїх перших читачів.

О 12-й годині 31 січня 1893 року в залі засідання Міської Думи відбулося урочисте відкриття Кременчуцької міської публічної бібліотеки. Вона швидко завоювала авторитет серед жителів міста.

Історія зберегла ім’я першого бібліотекаря міської бібліотеки - М.Т.Пащенко. В Кременчуці добре знали цю високу строгу жінку, котра з перших днів народження бібліотеки і впродовж багатьох років працювала бібліотекарем. Привітна, енергійна, вона завжди була в курсі літературних подій. Головою бібліотеки довго був А.І.Богомолов. Завдяки йому в 1900 році два зали було електризовано, закуповувалась нова література.

Створена в малограмотній країні, міська публічна бібліотека взяла на себе просвітницькі функції і зайняла значне місце серед культурних осередків міста.

Після Жовтневої революції книжкову справу в країні націоналізували, і приватні книгозбірні надходили до міської бібліотеки, якій було надано окремий двоповерховий будинок у центрі Кременчука (нині вул. Леніна,3).

Шкода, але про долю бібліотеки в 20-30 і воєнні роки не збереглося жодних свідчень. Зі спогадів жителів міста відомо, що до війни бібліотека мала унікальний фонд. В кінці 30-х років в пам’ять про перебування в нашому місті письменника М.Горького міській бібліотеці присвоєно його ім’я. Мабуть, вже небагато кременчужан пам’ятають маленьке приміщення, де у 1944 році знаходилась бібліотека (вул. Паркова, там була й типографія). За свідченнями газет воєнних років, бібліотека продовжувала працювати. Та коли німецько-фашистські загарбники покидали Кременчук, то 94% споруд у місті було знищено, повсюди – розруха, злидні – це страшна спадщина війни. На щастя, бібліотека вціліла.

Відродження міської публічної бібліотеки ім. М.Горького сталося разом з відродженням міста. Щоб врятувати книжки, безжально викинуті на вулицю під час відступу фашистів, кременчужани розібрали їх по домівках. І для відновлення роботи бібліотеки потрібно було хоч частково зібрати книжковий фонд. На плечі бібліотекарів ліг важкий тягар – потреба відновлення фонду та налагодження обслуговування читачів в тих умовах здавалася справді непосильною ношею. Але це не злякало невтомних та відданих своїй справі молодих жінок.

Такою була і перша завідуюча, Донченко Ганна Петрівна, разом з бібліотекарями: Галиною Якимівною Крамаренко (Сирота) і Максименко Ніною Миколаївною, які ходили з будинку в будинок і збирали у громадян міста книги. Тим часом, 1800 примірників надійшло з бібліотек Москви, ще 1200 – з міста Іваново. Коли книжковий фонд став налічувати майже 5000 екземплярів, бібліотека знову відчинила свої двері для відвідувачів.

За післявоєнний час декілька разів змінювалась адреса бібліотеки, але в 1957 році книгозбірня відсвяткувала новосілля і постійно знаходиться на вул. Леніна, де сьогодні працює абонемент і читальний зал.

Бібліотека перетворилась в один із взірцевих центрів популяризації класичної і сучасної літератури. Її здобутки були відзначені численними грамотами та нагородами, а в 1960 році Кременчуцька міська бібліотека отримала звання культурно-освітньої установи відмінної роботи. Нажаль, диплом було вручено лише у 1967 році - саме тоді пішла з життя завідуюча Ївженко Марія Петрівна, яка 20 років свого життя віддала бібліотеці. Естафету прийняла тоді ще молодий спеціаліст Буличева Лідія Іванівна, яка була завідуючою з 1968 по 1975 роки. Ця енергійна і кмітлива жінка зуміла значно пожвавити роботу бібліотеки.

В 1969 році міська бібліотека офіційно набула статусу центральної, стала методичним центром для 125 бібліотек міста, а першим методистом стала Рашевич Майя Хананівна, справжній фахівець своєї справи.

В 70-ті роки бібліотека однією з перших в Україні перейшла на роботу в умовах централізації. Рішенням сесії міськвиконкому було ухвалено реорганізувати міські бібліотеки для дорослих №2,3,4,5,6,7 в філіали центральної міської бібліотеки для дорослих ім. М.Горького.

День 1 січня 1974 року став знаковим - він дав старт централізації державних масових бібліотек. ЦБС очолила Буличева Лідія Іванівна. Інтенсивно збільшувався книжковий фонд, зростала кількість читачів, розвивались нові форми роботи.

З 1975 по 1990 роки колектив ЦБС очолювала Шпигоцька Марія Матвіївна. В 1977-1978 роках на цьому посту її змінила Ляміна Раїса Іванівна. За роки їх праці бібліотека пройшла своє становлення як помітний культосвітній заклад в Кременчуці і в Україні. Впевнено розвивалася й зміцнювалася матеріально-технічна база, сформувався колектив спеціалістів-однодумців. В 1981 році ЦМБ ім. М.Горького розширилась, отримавши нове приміщення по вул. Щорса, 66/13. Тут розмістились функціональні та спеціалізовані відділи обслуговування. В структуру ЦБС влилися нові бібліотеки-філії - №8 та №9. Переломні 90-ті роки були складними і в житті держави, і в житті ЦБС. Під керівництвом директора ЦБС Нужної С.О., бібліотеки активно реорганізовували свою діяльність, впроваджуючи форми роботи, які одержали схвальне ставлення читачів. Зміни, що відбулися в соціально-економічному житті нашої країни в 90-ті роки, стали серйозним випробуванням для всіх бібліотек, і Кременчуцька міська ЦБС для дорослих – не виключення. З відмовою від ідеологічних функцій вона втратила точку опори, але зберегла головне своє надбання – читачів.

Бібліотекам ЦБС для дорослих довелось працювати в важких умовах перехідного періоду, але саме ці роки позначились новими починаннями: документацію бібліотеки почали вести українською мовою, на абонементі ЦМБ відкрився зал української книги, а профспілкова бібліотека заводу коліс стала філією №10, створено сектор бібліотечного маркетингу і зв’язків з громадськістю, в структурі інформаційно-бібліографічного відділу з’явився сектор краєзнавства.

До середини 90-х років стало очевидним, що бібліотеки необхідні населенню як установи, що надають інформацію будь-якого типу. Суспільство стає більш поінформованим, формується нове ставлення до освіти. Найбільш затребуваною і значущою функцією бібліотек стає інформаційна. А здійснення цієї функції неможливе без автоматизації. Під керівництвом директора ЦБС Нужної С.О. в 1993 році розпочала впроваджуватися довгострокова програма «Автоматизація», в бібліотеці з’явився перший комп’ютер. В 90-ті роки ЦБС тісно співпрацювала з фондом «Відродження» і отримувала багато книг.

Зустрічаючи зі своїми читачами нове, 21 століття, бібліотека стала "територією творчості". Однак, основним напрямком діяльності бібліотеки, як і раніше, залишається інформаційне обслуговування читачів.

Сьогодні бібліотеки ЦБС для дорослих – це не тільки картотеки й каталоги, стелажі з книгами, газетами й журналами. Це і місце зустрічі інтелектуалів, артистів, художників. Завітавши сюди і ставши читачем бібліотеки, ви зможете задовольнити найрізноманітніші свої запити на книгу та інформацію.

Сьогодні бібліотеки ЦБС для дорослих – це:

- більше 600 тисяч фонду та майже 450 тисяч електронних записів в базах даних;

- нові креативні форми роботи і нові послуги, серед яких скайп-консультації, навчальні курси і тренінги;

- Інтернет-центр у відділі технічної літератури ЦМБ ім. М.Горького, пункти вільного доступу до Інтернету в юнацькому відділі та читальному залі ЦМБ ім. М.Горького та в бібліотеках-філіях №2,3,4 (завдяки перемозі у конкурсі «Бібліоміст»)

За всім цим стоїть колектив спеціалістів високої кваліфікації. Справжні професіонали - найкраще надбання бібліотеки. Бібліотекарі - люди креативні, ініціативні, з ясним розумом і невпинним прагненням до пізнання. Колектив – це дружна родина, яка злагоджено робить велику спільну справу. Разом вони працюють на перспективу, свідомо і професійно сприймають зміни.

Але найбільше пишається бібліотека своїми користувачами. А їх нараховується майже 52 тисячі! На вас завжди чекають затишні читальні зали. Хочете почитати книжку вдома – абонемент до ваших послуг. Для вас відкриті віртуальні простори наших Інтернет-центрів.

Якщо ви любите творити щось своїми руками – ласкаво просимо до відділу мистецтв! Не байдужі до техніки, цікавитесь новинами економіки – завітайте в відділ технічної літератури. Молоді завжди буде цікаво в атмосфері юнацького відділу. Вивчити іноземну мову допоможуть у відділі літератури іноземними мовами.

Міська влада активно підтримує роботу бібліотек, допомагає вирішувати всі проблеми. Все, що робиться в бібліотеках: чи то зустріч із цікавими людьми, чи книжкова виставка, чи оформлення зовнішнього вигляду бібліотеки – то для наших читачів, то – із думкою про них.

Тому що бібліотека живе з читачами і для читачів!

 
X