Слідкуйте за нами

15-07-2015

 

Цей день в Україні згідно з Указом Президента (№668/2008 від 25.07.2008 р.) щорічно відзначається День Хрещення Київської Русі (988 р.)

Християнство утверджувалося на українських землях протягом багатьох століть.. "Повість минулих літ" містить апокрифічний сюжет (інших підтверджень немає), за яким апостол Андрій Первозванний благословив гори, на яких був заснований Київ, а на місці, де тепер Андріївський собор, поставив хрест.

За іншими переказами, поширював християнство на наших землях і учень апостола Петра Папа Климент IV. Є свідчення, що українських теренів на початку 60-х років IX ст. сягали й дороги солунських братів Кирила і Мефодія. Побутують версії, що хрещеним був князь Кий. А те, що на могилі Аскольда було поставлено церкву, теж свідчить, що він був християнином. Стверджують, що хрестився він у 860 р. Тоді в списку Константинопольського патріархату з'явилася ще одна єпархія - Руська.

У 882 р. внаслідок державного перевороту, здійсненого противниками християнізації країни, владу в Києві захопив Олег. На Русі почалася антихристиянська реакція. Але церковна організація збереглася, а після смерті Олега в 912 р. вона значно зміцніла.

Договір князя Ігоря з греками (944 р.) свідчить про те, що на Русі існували поряд язичество і християнство, діяли церкви. Ольга, яка княжила після Ігоря, була християнкою.

Новий етап християнізації Русі настав за князювання онука Ольги - Володимира. Влітку 988 р. Володимир був охрещений в церкві, св. Якова в Херсонесі й одружився з Анною. Наприкінці літа князь повернувся до Києва, маючи намір зробити християнство вірою своєї держави. Хрещення киян, за літописом, відбувалося 14 серпня 988 р. в Києві на р. Почайні, притоці Дніпра. На місцях, де стояли ідоли, побудували християнські церкви.

Відтоді почалося хрещення людей в інших містах і селах Русі. Це був болісний процес. Активно противилося християнізації населення Новгорода, Ярослава, інших міст, але ці виступи Володимир жорстоко придушував. Християнство як державна релігія Київської Русі остаточно було закріплене силою державної влади у 988-991 рр. Але населення ще довго не сприймало нової віри.

Побутують різні версії з приводу того, до якого християнського обряду - західного чи східного - схилявся Володимир. Традиційно домінує версія, що вибір східного обряду був заздалегідь продуманим і цілеспрямованим. Водночас не позбавлені аргументів міркування, що метою Володимира було утвердження на землях Києворуської держави слов'янського варіанту християнства, ідея якого виношувалася Кирилом і Мефодієм.

Хрещення сприяло об'єднанню Русі в єдину феодальну державу, дало поштовх розвитку економіки, освіти, духовності й культури, Русь зрівнялася з монотеїстичними державами в цивілізованому світі, зріс її міжнародний авторитет. Про це свідчать, зокрема, династичні шлюби: Ярослав Мудрий був одружений з дочкою шведського короля, сестра Ярослава стала королевою Польщі, три його дочки - королевами Угорщини, Норвегії та Франції. А київський митрополичий престол обіймали в ІХ-Х ст. ієрархи то греко-, то латинофіли. Тоді ще християнський схід і захід співіснували відносно гармонійно. Та в другій половині XI ст. між ними розпочалася боротьба за вплив на Русь.

 

Література:

 

1.     988 – Хрещення Київської Русі. – Режим доступу : http: // ukrainian.travel/ua/pro-ukrayinu/istoriya/988-hreschennya-kiyivskoyi-rusi

2.     Затилюк Я. В. Хрещення Русі князем Володимиром : конструювання історичної оповіді та її доповнення православними книжками XII – XVI ст. // український історичний журнал. – 2014. - №1. – С. 40.

3.     Історія України в особах : Давньоруська. – К.: Україна, 2012. – 44 с.

4.     Конарева Л. Кому належить спадок Володимира Великого? // Урядовий кур’єр. – 2015. – 11 лип. (№ 124). – С. 5.

5.     Початок християнства на українських землях. Хрещення Київської Русі. – Режим доступу : http://books.br.com.ua/40864

6.     Сушинський Б. І. Історія України в особах:Давньоруська. – К.: Одеса: Дім ЯВФ, 2006. – 507 с.

7.     Тернистий шлях до Бога: Сім фактів про Хрещення Київської Русі-України // Позакласний час. – 2013. - № 11/12. – С. 8.

8.     Хрещення Русі та створення київських метрополій. Реферат. – Режим доступу :  http://osvita.ua/vnz/reports/relig/21269/

9.     Хрещення Русі-України: 1025-річчя // Чумацький шлях. – 2013. - № 2. – С. 2.

10.                       Християнство на українських землях до 988 р. – Режим доступу : http://ukrhistory.com.ua/statti/stattya_259.html

 

 

 

 

Коментарі: Залишити коментар
 
X