Слідкуйте за нами

01-07-2013
Життя не вічне, вічні цінності людські.
До 1025-річчя від часу хрещення Київської Русі (988).

Мені відкрилась істина печальна:
життя зникає, як ріка Почайна.
Через віки, а то й через роки,
ріка вже стане спогадом ріки
і тільки верби знатимуть старі:
киян хрестили в ній, а не в Дніпрі.
Ліна Костенко.

Знаменна духовна дата, яку невдовзі визначатиме Україна, спонукає нас знову замислитися над нашою древньою духовною історією і культурою.

Віра Христова в Україні почала поширюватися від апостольських часів. Церковна легенда переповідає про візит апостола Андрія Первозванного, який проповідував на Київських горах і на одній із них, де нині стоїть Андріївська церква, встановив хрест і пророкував тут велике майбутнє Християнства. (Саган О. Хрещення Руси-України.// Історичний календар. 2000. – К., 1999. – С. 228. )
Життя не вічне, вічні цінності людські.

Дослідник історії Мойсеєнко В. Так коли ж постала Русь-Україна? // Урядовий кур’єр. – 2011. – 3 груд. (№226). – С. 20 стверджує, що християнська віра почала зігрівати душі наших пращурів задовго до Аскольдового хрещення.

Але багато церковних істориків вважають першим хрещенням Руси 867 рік – саме в цьому році у Константинопольському диптиху з’явилася Руська єпархія. Задовго до князя Володимира християнську віру прийняв князь Аскольд, який разом із братом Діром правив у Києві в 60 – 80 роках ІХ ст. Згідно з візантійськими джерелами, було хрещення не лише князя, а й велике хрещення його народу.

Про князя Аскольда й пов’язаного з його добою першого навернення до Християнства Руси говориться в статті: Полонська-Василенко Н. Князь Київський Аскольд і перше хрещення Руси// Історичний календар 2000. – К., 1999. – С. 40 та книзі: Слабошпицький М. З голосу нашої Кліо: події і люди української історії. – К.: «Довіра», 1993. - 254

Цікавою і таємниче-суперечливою залишається донині історія поширення християнства на нашій землі у до володимирські часи.

В статті: Шпак В. Загадки хрещення Руси-України // Урядовий кур’єр. – 2008. - 4 верес. (№163). – С. 8 автор наводить факти хрещення Русі задовго до 988 р.

За князювання Ігоря (944) в Києві існувала християнська церква св. Іллі. Літописець, описуючи договір Ігоря з Візантією, згадує про значну кількість християн у дружині князя – вони мали приносити клятву в церкві св. Іллі.
Життя не вічне, вічні цінності людські.

Новим важливим чинником в історії християнства в Русі стало хрещення у 955 р. в Царгороді княгині Ольги.

Визначальна роль княгині Ольги у сполуці Русі язичницької з Руссю християнською й утвердженні Київської держави у тогочасному християнському світі висвітлюється в книзі: Ричка В. Княгиня Ольга. – К., «Альтернативи», 2004. – 336 с.

Проте панівною релігією християнство в Русі-Україні стало вже за внука Ольги – Володимира. Улітку 988-го р. за наказом князя Володимира до гирла р. Почайної було зібрано киян і здійснено перше масове хрещення русичів. Після цього Володимир, за висловом літописця, «нача ставити по градам церкви и попы и влади на крещение проводити по всем градам и селам». Першими такими містами були Переяслав, Чернігів, Володимир-Волинський, Білгород, Новгород та ін., які й стали згодом єпархіальними центрами.

Життя не вічне, вічні цінності людські.

В романі Скляренко С. Д. Володимир: Роман. – Донецьк: «Видавництво Сталкер», 2004. – 528 с. ми бачимо князя Володимира в складних життєвих протиріччях, у боротьбі між язичеством і християнством, на брані з ворогами Русі.

Про хрещення ж самого князя Володимира існує дві версії. Деякі дослідники вважають, що це сталося у Києві. Але більше прихильників Херсонеського хрещення. Толочко П. Хрещення і канонізація Володимира: (до 1020-річчя Хрещення Русі)// Київська старовина. – 2008. - №1. – С. 9 досліджує питання про місце хрещення Володимира.

Із сьогодення важко з упевненістю сказати, як розвивалися події понад тисячу років тому. Але збереглися поодинокі факти з історії, що дають нам можливість у своїй уяві відтворити ті події .

В статті: Життя у Христі: до 1020-річчя від часу Хрещення Руси. // Календар знаменних і пам’ятних дат. – 2008. - №3. – С. 140 досліджується історія становлення християнства на українських землях.

Хрещення Руси-України – важлива для подальшого розвитку країни подія. Нова віра заклала якісно нові підвалини в культурній сфері, сприяла розвиткові писемності, літератури, мистецтва. В статті: Саган О. Відзначення 1020-ліття Хрещення Київської Русі: першооснови та сьогодення духовної традиції українського народу // Пам’ять століть. – 2008. - №3. – С. 6 досліджується історія поширення християнства , і його значення для становлення Київської Русі як держави.

Християнство за своєю природою – незнищенне. Практично упродовж всього ХХ ст. віра зазнавала переслідувань. Якщо ми вижили і збереглися як українська нація в тоталітарній системі, то і в демократичній виживемо. І це – завдяки християнству.

Головний бібліограф інформаційно-бібліографічного відділу Н.М.Ткаченко
Коментарі: Залишити коментар

XXL

20 липня 2013 23:34
я не знал шо был аскольд... request
 
X