Слідкуйте за нами

05-09-2014

 

Будеш, батьку, панувати,

Поки живуть люди;

Поки сонце з неба сяє,

Тебе не забудуть!

 

Т. Шевченко «На вічну пам’ять Котляревському»

 

Так пророкував Тарас Шевченко невмирущість імені основоположника нової української літератури Івана Петровича Котляревського.

Написавши «Енеїду», «Наталку Полтавку» й «Москаля-чарівника», Іван Котляревський став зачинателем нової української літератури, один із перших аматорів української драматургії.

Цікава доля літературних творів Котляревського. Ще в семінарії поет-початківець писав вірші «малоросійською» мовою до окремого альманаху «Полтавська муха», який пізніше називали сатиричним журналом. Проте широкому колу читачів Іван Петрович відомий передусім завдяки своїй «Енеїді».

Народився Іван Петрович Котляревський у 1769 р. у Полтаві в родині канцеляриста міського магістрату. Навчався в Катеринославській духовній семінарії Полтави, служив у Новоросійській канцелярії, учителював у поміщицьких сім'ях Золотоніського повіту; вивчав фольклор та звичаї народу. Та мало хто згадає, що письменник іще мав блискучу військову кар'єру та 12 років служби, брав участь у російсько-турецькій війні.

З 1810 року і до кінця свого життя Іван Петрович Котляревський живе в Полтаві, працюючи наглядачем Будинку для виховання дітей бідних дворян — навчально-виховного закладу, в якому навчання відбувалося за програмою гімназії. З 1827 року — попечитель «богоугодних закладів» Полтави. На цьому відповідальному поприщі І. Котляревський зарекомендував себе як талановитий педагог і організатор освітнього процесу.

Увесь цей час письменник не пориває з творчою діяльністю, захоплюється театральною справою. У 1818 році його призначають директором Полтавського театру.

З метою збагачення репертуару він створює драму «Наталка Полтавка» і водевіль «Москаль-чарівник», які з успіхом було поставлено у 1819 році. Так, на полтавській сцені, з початків нової української драматургії зароджувався національний професійний театр. Стараннями І. Котляревського було випущено з кріпацтва М. Щепкіна, який згодом успішно виступав у п’єсах свого покровителя.

У 1821 році поет закінчує писати поему, останню частину «Енеїди», але побачити повне видання йому не судилося. Воно з’явилося на світ у 1842 році, уже після смерті автора.

             Іван Петрович Котляревський помер 10 листопада 1838 р. Похований у Полтаві. Смерть основоположника нової української літератури була великою втратою для всієї України.

12 вересня 1903 року в Полтаві, після 20 років підготувань, відкрито пам`ятник Івану Петровичу Котляревському. Знакова, для української культури, подія стала справжнім святом української інтелігенції. Свято ознаменувалося хвилею відкритих сміливих виступів на захист української мови та культури. За часів розгулу царської реакції та жорстоких утисків всього українського, побудова пам’ятника українському поетові – вже була подвигом.

 Вже 200 років минуло з часу появи поеми І. Котляревського "Енеїда” і більше 180 років з дня першої вистави його п’єси "Наталка Полтавка”, але й сьогодні ці твори є живим явищем культури не тільки в Україні, а й за її межами.

 

 

 

Література:

 

Андрущенко М. Iван Котляревський на тлi української культури XVIII ст.  // Київська старовина. - 1998. – №5. - С.60-67.

Андрущенко Ю. Іван Котляревський: цікаві факти життя  // Дніпро. - 2012. - №6. - С. 137.

Данилець О. Засвітив він зорю української поезії... // Урядовий кур'єр. - 2009. - 10 вер. (№165). - С. 16.

Жулинський М. Духовна епоха в iсторiї України: до 200-лiття виходу в свiт "Енеїди" // Київська старовина. - 1998. - №5. - С.3-8.

Класицизм в українській літературі  // Дивослово. - 2011. - № 1. - С. 43-51.

Ліберда, Ігор. Атестований у Народичах :[ маловідома сторінка життя Івана Котляревського ] // Літературна Україна. - 2008. - 29 трав.(№20). - С. 7

Марценко Г. "Енеїда" Івана Котляревського. Тема і значення поеми // Дивослово. - 2005.- №3. - С.10-12.

Могильницька Г. Дозвольмо Возному любити Наталку! :[ п'єса Івана Котляревського "Наталка Полтавка" ] // Дивослово. - 2007. - №8. - С. 26-28.

 Орлова, Надежда. Иван Котляревский: портрет без ретуши  // Личности. - 2013. - № 2. - С. 104-123.

Погребенник Ф. Берлiнськi видання творiв Iвана Котляревського, спорядженi Богданом Лепким  // Київська старовина. - 1998. - №5. - С. 79-85.

Сарапин В. "Пісня на новий 1805 год пану нашому і батьку князю Олексію Борисовичу Куракіну" Івана Котляревського в контексті бурлескно-травестійного одописання першої третини ХІХ ст.  // Слово і час. - 2008. - №4. - С. 64-72.

Сурай, Юрiй. Гумор в історії української культури [Електронний ресурс] = http://www.day.kiev.ua-/uk/article/ukrayina-incognita/gumor-v-istoriyi-ukrayinskoyi-kulturi /Юрій Сурай // День. - 2009 - 22 вер. (№44).

Шебеліст, Сергій. «Зовні - сільська хата, а всередині - дворянська» [Електронний ресурс] = http://www.day.kiev.ua/215193 / С. Шебеліст // День. - 2011. - 8 вер. (№159).

 

 

Інтернет-ресурси

 

http://www.day.kiev.ua  – сайт газети «День»

http://www.ukurier.gov.ua  – сайт газети «Урядовий кур’єр»

http://www.dt.ua  – сайт тижневика «Дзеркало тижня»

http://www.umoloda.kiev.ua  – сайт газети «Україна молода»

http://kreschatic.kiev.ua   – сайт газети «Хрещатик»

http://www.golos.com.ua  – сайт газети «Голос України»

www.ukrlit.vn.ua/biography/kotlyrevsky.html – Іван Котляревський

http://www.poltava.pl.ua/news/15306/  – Пам’ятник І. П. Котляревському

http://ipkotlyarevsky.narod.ru/MuzKotl3.htm  – Стороха Є.В. Батько українського письменства

http://nte.etnolog.org.ua/zmist/2003/N5_6/Art08.html – Дорошенко Д. Свято відкриття пам’ятника І.П. Котляревському в Полтаві 1903р.

http://www.ukrlib.com.ua/bio/printout.php?id=173  – Котляревський Іван

http://books.google.com.ua/books?id=PzlGAAAAMAAJ&hl=ru&source=gbs_book_similarbooks І.П. Котляревський у критиці та документах: збірник статей рецензій, висловлювань

http://leksika.com.ua/16271102/ure/kotlyarevskiy  – Котляревський Іван

http://www.poltava.pl.ua/news/1373/ – «Полтавські ландшафти Івана Петровича Котляревського»

 

 

 

 

 

 

 

Коментарі: Залишити коментар
 
X