Слідкуйте за нами

18-05-2016
   22 травня 155 років тому у 1861 р. на Чернечій горі під Каневом відбулося перепоховання Тараса Шевченка, труну якого ще 8 травня вивезли з Петербурга.

    Помер Тарас Шевченко 10 березня 1861 р. На кошти друзів 13 березня відбулися похорони видатного поета на Смоленському кладовищі у Санкт-Петербурзі. 

    Та друзі поета знали: він мріяв, аби його могила була в Україні, на березі Дніпра. Майже два місяці добивалися у влади дозволу на перевезення тіла.
   З Петербурга Тараса Шевченка перевезли до Москви. Там у Тихонівській церкві на Арбаті відправили заупокійну службу. Далі - кіньми через Серпухів, Тулу, Орел, Глухів, Кролевецю, Батурин, Борзну, Ніжин, Козелець, Бровари. 6 травня процесія прибула до Києва. У столиці відбулася прощальна панахида у церкві Різдва Христового на Поштовій площі, де з Шевченком прощалися студенти, поети, митці та багато звичайних киян. 
Постало питання: де ховати? Розглядали три варіанти: Видубицький монастир, Аскольдова могила й гора Щекавиця. Родина вже почала домовлятися про Щекавицю.
   Але художник Григорій Честахівський наполіг, аби зробити це все-таки у Каневі, адже ще за життя поет мріяв про «тихе пристанище і спокій коло Канева». 

   20 травня на пароплаві «Кременчук» прах Шевченка привезли до Канева, 22 травня у Успенському соборі відслужили панахиду і поховали українського генія на Чернечій горі. Два тижні селяни плахтами, мішками, хустками носили землю, щоб насипати високу могилу. ЇЇ обклали камінням так, щоб надати вигляду степової. Встановили дубовий хрест. Люди ходили на Чернечу гору, як до чудотворної ікони, - просили зцілення від хвороб. 

Література: 

1.   Боронь О. Його остання путь стала символічною: [Перепоховання Тараса Шевченка, Чернечна гора]// Урядовий кур'єр. - 2011. - 21 травня (№ 91). -      С.17
2.   Кобзар лежав, як живий: До переховання Т. Шевченка // Шкільна бібліотека. - 2016. - № 4. - С. 13
3.  Межва Л. Дерев´яну труну викопали із землі і вклали у свинцеву. А ту – в соснову домовину : [про перепоховання Т. Г. Шевченка] // Країна. –           2016. - №19. – С. 6.
4.  Нібак І. Останній прихисток Кобзаря:[ 22 травня - річниця перепоховання Тараса Григоровича Шевченка]// Гетьман. - 2010. - № 2/3. - С.37
5. Травнева (Єлисеєва), С.М. Останні дні. Остання дорога : перепоховання Тараса Шевченка на Чернечій горі // Вивчаємо українську мову та літературу.    - 2014. - № 4/5. - С.50
6.  Шамрай Л.Є. Ми тебе не забули, Тарасе:[Життєвий шлях, перепоховання; сценарій про Т.Шевченка для середніх або старших класів] // Шкільна           бібліотека. - 2013. - № 7/8. - С.2Коментарі: Залишити коментар
 
X