Слідкуйте за нами

27-04-2017
   Проект "Полтавіка. Полтавська Енциклопедія" - це універсальний 12-титомний довідник з найрізноманітніших галузей науки, техніки, культури, найповніше зведення найважливіших надбань полтавського краю за всі роки існування, найістотніших і різнопланових знань про Полтавщину. Це фактично перша спроба впорядкувати й інтегрувати знання про рідний край в український, європейський і світовий цивілізаційний контексти.

   Першим вийшов з друку видано том 12  «Релігія і церква» (2009 р.). Зараз – Т.9 «Образотворе і декоративне мистецтво»
  9-й том висвітлює найважливіші моменти мистецького процесу на Полтавщині від найдавніших часів до початку ХХІ століття, дає змогу побачити полтавську складову як невід'ємну частину художньої культури людства. Статті  висвітлюють такі складові образотворчого мистецтва як живопис, скульптуру, графіку, декоративне і фотомистецтво. У роботі над томом брали участь провідні центри мистецтвознавства Полтавської області — Полтавський художній музей, Полтавський краєзнавчий музей, а також відомі вчені, представники наукових і творчих колективів, колекціонери. До співпраці залучалися фахівці суміжних наук: археологи, етнографи, архівісти, історики, географи, краєзнавці — всього 51 автор, одним з яких є і наш сьогоднішній гість.
   Енциклопедія побудована за класичними традиціями:  у неї включені численні відомості про митців Полтавщини, її художні осередки від давнини до сьогоденності, мистецтвознавча термінологія, статті з дослідження історії мистецтва Полтавського краю. Вся інформація подана у загальному алфавітному порядку прізвищ, термінів, тем, географічних назв.
   Спочатку викликає подив величезне коло імен митців, які, з точки зору непідготовленого читача, з Полтавщиною не пов’язані. Потім, коли уважно вчитуєшся в переднє слово, розумієш задум авторів: висвітлити мистецтво Полтавщини в контексті світової культури. Тому серед прізвищ уродженців Полтавщини, або тих, хто певний час жив і працював тут ми читаємо прізвища тих митців, хто відобразив у своїх творах важливі події з минувшини та сьогодення краю, його природу, пам'ятки історії та культури, створили портрети відомих полтавців; або оформляли та ілюстрували літературні твори полтавських авторів, створювали картини, скульптури, театральні декорації за мотивами цих творів; або брав участь у виставках, пленерах, інших мистецьких заходах, які відбувалися на Полтавщині; або є авторами пам'ятників, меморіальних дошок, встановлених на теренах Полтавщини, а також меморіальних споруд полтавцям, встановлених в інших землях; і в кінці кінців, є авторами творів, які зберігаються в музеях Полтавщини. Сутнісна близькість художників зарубіжжя і Полтавщини стає найбільш неочікуваним відкриттям.

 

   Діячі мистецтва, краєзнавці і зацікавлені читачі знайдуть тут багато знайомих імен і відомостей, - дехто, можливо, побачить і своє ім’я, – і водночас відкриють зовсім невідомі сторінки мистецтва Полтавського краю, уперше опубліковані у цьому виданні.
   Видання вражає своєю монументальністю: більше 800 сторінок у кожній книзі, 719 тематичних і 4316 біографічних статей, 10556 ілюстрацій.
  Високу оцінку роботі полтавців дав учений зі світовим ім'ям Олександр Касянович Федорук, доктор мистецтвознавства: «Подібним виданням не може похвалитися жодна область України та й не тільки України».
   Проект планується завершити до 2020 року. 
   Дванадцятитомна «ПОЛТАВІКА. Полтавська енциклопедія» орієнтована не тільки на діячів мистецтва і краєзнавців, але і  на багатотисячну аудиторію юних і дорослих мешканців краю, його гостей та полтавської діаспори.

Коментарі: Залишити коментар
 
X