Слідкуйте за нами

20-03-2013

Певну роль у вихованні екологічної культури і свідомості юнацтва відіграють бібліотеки. Надаючи повну і правдиву інформацію користувачам, спільно з екологічними громадськими і освітніми організаціями різними формами і доступними засобами, а саме - через книгу, бібліотеки сприяють вихованню молоді та населення міста.

Бібліотека – філія №4 міської ЦБС для дорослих є єдиною загальнодоступною публічною бібліотекою Молодіжного і розташована в одному з найбільш екологічно забруднених мікрорайонів міста. Бібліотека є центром екологічної просвіти серед молоді і працює за цільовою бібліотечною програмою «Екологічна освіта молоді через книгу на 2011-2015 роки».

За цей час філія досягла певних успіхів в роботі. Вона увійшла до п’ятірки переможців на Всеукраїнському конкурсі діяльності бібліотек для юнацтва з формування екологічної культури молоді. Бібліотека виступила зі своєю програмою і отримала звання кращої у номінації «Різноманітність форм роботи бібліотек». В 2007 році вона посіла перше місце в обласному огляді-конкурсі діяльності бібліотек «Свою екологію творимо ми».

У вересні минулого року з ініціативи відділу екологічної безпеки міськвиконкому бібліотека взяла участь у XVІІ міжнародній науково-практичній конференції «Оцінка техногенного впливу на довкілля», на якій я виступила з доповіддю та була продемонстрована презентація про роботу бібліотеки по екологічній просвіті молоді. Доктор біологічних наук, професор Байрак О.М. подарувала для бібліотеки свій фільм та пообіцяла брати участь у масових заходах по екології.

Просвітницька місія бібліотеки як фактор розвитку екологічної культури

Разом з учасниками конференції представники бібліотеки відвідали дендропарк «Ивушка» на території оздоровчого комплексу «Нафтохімік», Устимівський дендропарк та селекційну станцію. Познайомились з потрібними для роботи людьми.

Так як бібліотека-філія №4 працює над реалізацією цільової бібліотечної програми з екології, то з появою комп’ютерної техніки в бібліотеці завдяки гранту програми «Бібліоміст» виникла ідея зібрання та систематизації матеріалів про екологічну роботу організацій міста. Бібліотека обрала для цього таку форму роботи, як створення дисків відповідної тематики. Підготовча робота тривала більш ніж півроку. Чимало організацій надали цікаві та важливі матеріали, які були включені в диски «Молодь має знати» та «В твоїх руках здоров’я і життя».

Просвітницька місія бібліотеки як фактор розвитку екологічної культури

Метою цієї роботи є ознайомлення з інформацією про екологічний рух в місті та про діяльність закладів, які опікуються проблемами здорового способу життя. Матеріали дисків стали надбанням широкої громади. Їх зможуть використати в своїй діяльності бібліотекарі, викладачі, студенти, учні та всі, хто небайдужий до проблем екології та власного здоров’я.

25 грудня 2012 року відбулася урочиста прем’єра дисків. На ній були присутні представники всіх організацій, які надали нам свої матеріали: міськвиконкому, міського осередку ВЕЛ, еколого-натуралістичного центру учнівської молоді, міського наркодиспансеру, освітянських закладів.


В диски увійшли матеріали про екологічну роботу бібліотеки-філії №3: кращі сценарії масових заходів та розробки книжкових виставок (як традиційних та і віртуальних), їх фото, матеріали конференції, презентація, макет буклету.

Відділ екологічної безпеки міської ради надав матеріал про роботу свого відділу. На прем’єрі про нього розповіла головний спеціаліст Бабичева Надія Василівна.

Справжньою перлиною диску став фільм про ландшафтний заказник «Кагамлицький», який надала Олена Байрак, доктор біологічних наук, професор, директор Центру заповідної справи, рекреації та екотуризму, завідувач кафедри заповідної справи Державної екологічної академії післядипломної освіти та управління Мінприроди (м. Київ).

Багаторічний зв’язок у бібліотеки-філії №3 з міським осередком Всеукраїнської екологічної ліги на чолі з Гальченко Надією Павлівною, кандидатом біологічних наук, доцентом кафедри геодезії, землевпорядкування та кадастру Кременчуцького національного університету ім. Остроградського. Значну кількість масових заходів було проведено для учнівської молоді разом. Особливо для всіх запам’ятались дендроподорожі парками міста «Мій зелений Кременчук».

Міський осередок ВЕЛ неодноразово дарували бібліотеці літературу по екології, брошури, буклети, плакати тощо. Не обійшлась без подарунків і презентація, на якій Надія Павлівна запропонувала свою допомогу при створенні віртуальної енциклопедії «Кремінь–Еко».

Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Полтавській області надало для диску брошуру «Охорона навколишнього природного середовища» та звіт про роботу Державного управління у сфері охорони довкілля Полтавщини.

Свої матеріали для диску нам надав Кременчуцький еколого-натуралістичний центр учнівської молоді. Цей позашкільний навчальний заклад є координаційним центром інформаційно-методичної, природоохоронної, дослідницької роботи вчителів та учнів шкіл міста Кременчука.

Перепелиця Наталя Іванівна, зав. відділом екології та охорони природи всім присутнім розповіла та продемонструвала презентацію про основні напрямки роботи свого центру.

Велику роботу по екологічному вихованню учнів проводить ЗОШ № 26. Вони надали для диску свої матеріали про участь в акціях, конкурсах, подорожах у ліс та плавні, презентації «Допоможемо птахам взимку» та «Венеричні захворювання», реферати, сценарії та фото виступів екологічної агітбригади «Юні екологи».

Просвітницька місія бібліотеки як фактор розвитку екологічної культури

Організм людини тісно взаємопов’язаний з навколишнім природним середовищем. Але часто здоров’я людини залежить не лише від екології, а й від неї самої. Мова йде про такі явища як наркоманія, алкоголізм, тютюнопаління, СНІД. Тому бібліотекарі вирішили створити диск «В твоїх руках здоров’я і життя». Свої матеріали для цього диску надав міський наркодиспансер: документи, лекції лікарів з профілактики захворювань, листівки, буклети про місцеві організації, куди можна звернутися по допомогу тим, хто прагне позбутися небезпечних звичок.

Саме зі школи починається профілактика негативних явищ, які знищують здоров’я людини. Розуміючи важливість цього, колектив середньої школи № 12 на чолі з Кійло Олександрою Іванівною створив свою модель оздоровчої роботи в школі.

В диск включено матеріали з досвіду роботи школи по формуванню в учнів позитивної мотивації до здорового способу життя: участь у Всеукраїнських конкурсах, розробки лекцій, бесід, диспутів, зустрічей за круглим столом, усних журналів, науково-практичних конференцій, зразки паспортів та щоденників зміцнення здоров’я, фото спортивних змагань, конкурсів, екскурсій.

В процесі створення дисків бібліотека розширила свої партнерські зв’язки і планує залучати екологічні організації до участі в заходах та подальшу співпрацю із залученням їх матеріалів.

Бібліотека обслуговує понад 400 людей похилого віку. Для них організовуються години здоров’я з лікарями Центру Здоров’я та веб-консультації через систему Скайп.

Разом з учнями ліцею нафтопереробної промисловості часто проводимо цікаві майстер-класи, вікторини, уроки екології, музично-пізнавальні вечори, екологічні лабіринти, літературно – природничі етюди, вечори застереження.

Учні загальноосвітніх шкіл мікрорайону найактивніші користувачі бібліотеки та учасники масових заходів по екології: брейн-рингів, екологічних ланцюжків, літературно-екологічних круїзів.

В бібліотеці працює інформаційний кабінет екологічної просвіти.

Щомісячно тут прохо%E@ППрXE7асідання клубу за інтересами «Гармонія», робота якого спрямована на виховання екологічної культури молоді. Центральне місце в ньому займає постійно діюча книжкова виставка «До чистих джерел» та куточок «Екологічне досьє Кременчука». Інформаційний стенд «Бібліотека – центр екопросвіти» та «Екологічний банк даних», що включає в себе теки, тематичні картотеки: сценаріїв масових заходів та віршів про природу - розповідає про роботу бібліотеки з екології. У співпраці з відділом екології та міським осередком ВЕЛ, створений «Екологічний портрет Кременчука».

Використовуючи як традиційні, так і нові форми популяризації екологічних знань, серед наочних форм роботи актуальними залишаються книжкові виставки, тематичні перегляди, виставки-перегляди. А з появою комп’ютерної техніки вони набули нових форм – стали ще й віртуальними.
Спираючись на професіоналізм, інтелект і творчість своїх працівників, бібліотека шукає і знаходить нові форми і методи розповсюдження екологічних знань серед населення і сподівається на подальшу підтримку своєї діяльності від організацій-партнерів.

Коментарі: Залишити коментар
 
X